| tanya_8623 a întrebat:

Vreau si eu versuri ( status ) despre ochii caprui! Cele mai multe status primesc fundita

Răspuns Câştigător
| emma6312 a răspuns:

Ochii caprui fura inima oricui.

De ce să îmi doresc ochi verzi, când natura m-a înzestrat cu ochi căprui, iar ochii mei căprui pot vedea verdele naturii.

Ochi căprui, priviri senine,
Plină de-al iubirii har,
Tu-i dai inima din tine,
Ea o pune la dosar!

Iubita mea cu ochi căprui. Frumoasă e cum alta nu-i.

Tot ce vrei sa-mi spui...
Spun ochii tai caprui

Iubeam si eu candva doi ochi caprui
Plangeam cand nu-i vedeam de dorul lui

poti sa te pazesti... ochii kaprui au eshit la vinatoare...

Singurul poem citit vreodată,
au fost ochii tăi.
Ce frumoşi ochi ai iubita mea!
Îmi doresc să mă oglindesc,
în ochii tăi.
Dar când? Vă iubesc ochi căprui.

Unde eşti? Cu zâmbetul deschis
Frumoasa mea cu ochi căprui,
Tu îmi apari acum în vis
Şi taci, nimic nu-mi spui.
Din prima clipă m-ai atras
Cu mersul tău impetuos, destins,
Dar azi ce a mai rămas?
Nimic, totul s-a stins.
Încerc fiorul primului sărut
Apropierea ta incertă,
Nu pot să uit, nu pot să uit!
Cum m-ai cuprins inertă.
De ce m-ai ridicat în slăvi?
Apropiindu-mă de stele?
Cu astfel de isprăvi
Tu m-ai îndemnat la rele.

Personalitatea ochilor caprui

Ochii caprui sugereaza privirea catifelata si inocenta a unei caprioare.De fapt, ei pot fi o dovada a agilitatii blandei creaturi a padurii! Potrivit studiilor stiintifice, persoanele cu ochii caprui au reflexe mai rapide si sunt mai alerte fata de de cele cu o culoare deschisa a ochilor.Se pare ca, de multe ori, astfel de oameni se dedica cu succes unor sporturi care presupun agilitate si reactii imediate, precum fotbalul, baschetul, sau handbalul.De asemenea, spre deosebire de oamenii cu ochii albastri sau verzi, cei cu ochi caprui par a se implica mai greu intr-o conjunctura sociala.Pentru a compensa acest lucru, se acopera adesea cu platosa politetii.

Ochii caprui sunt o caracteristica a persoanelor romantice, care viseaza cu ochii deschisi si pot cadea uneori in capcana de a confunda realitatea cu fantezia.Atrase si stanjenite, in aceeasi masura, de viata sociala, au, uneori, perioade in care se delecteaza in singuratate, citind sau meditand asupra fiintei lor interioare.Aceasta capacitate introspectiva ii face sa treaca cu usurinta si intelegere peste conflicte sau suparari. Uneori, fac acest lucru numai de ochii lumii, pentru ca, desi nu le place sa recunoasca asta, pot fi egocentrici sau inclinati catre fanatism. Poseda mai mult decat un talent si, de obicei, si-l fructifica gratiei simtului responsabilitatii.
In dragoste, merg pana la extreme; pot fi cuprinsi fie de o iubire extrem de protectiva, fie de o gelozie salbatica.Sarutul inseamna pentru ei o adevarata pecete a dragostei dar si un mijloc de a comunica si de a-si impartasi senzualitatea.

FUNDA? te rogg

2 răspunsuri:
| vlaaddd a răspuns:

Ochii caprui, fura inima oricui!
Asta a fost, este, si va fi cel mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii caprui fura inima oricui.

De ce să îmi doresc ochi verzi, când natura m-a înzestrat cu ochi căprui, iar ochii mei căprui pot vedea verdele naturii.

Ochi căprui, priviri senine,

Plină de-al iubirii har,

Tu-i dai inima din tine,

Ea o pune la dosar!

Iubita mea cu ochi căprui. Frumoasă e cum alta nu-i.

Tot ce vrei sa-mi spui...

Spun ochii tai caprui

Iubeam si eu candva doi ochi caprui

Plangeam cand nu-i vedeam de dorul lui

poti sa te pazesti... ochii kaprui au eshit la vinatoare...

Singurul poem citit vreodată,

au fost ochii tăi.

Ce frumoşi ochi ai iubita mea!

Îmi doresc să mă oglindesc,

în ochii tăi.

Dar când? Vă iubesc ochi căprui.

Unde eşti? Cu zâmbetul deschis

Frumoasa mea cu ochi căprui,

Tu îmi apari acum în vis

Şi taci, nimic nu-mi spui.

Din prima clipă m-ai atras

Cu mersul tău impetuos, destins,

Dar azi ce a mai rămas?

Nimic, totul s-a stins.

Încerc fiorul primului sărut

Apropierea ta incertă,

Nu pot să uit, nu pot să uit!

Cum m-ai cuprins inertă.

De ce m-ai ridicat în slăvi?

Apropiindu-mă de stele?

Cu astfel de isprăvi

Tu m-ai îndemnat la rele.

Personalitatea ochilor caprui

Ochii caprui sugereaza privirea catifelata si inocenta a unei caprioare.De fapt, ei pot fi o dovada a agilitatii blandei creaturi a padurii! Potrivit studiilor stiintifice, persoanele cu ochii caprui au reflexe mai rapide si sunt mai alerte fata de de cele cu o culoare deschisa a ochilor.Se pare ca, de multe ori, astfel de oameni se dedica cu succes unor sporturi care presupun agilitate si reactii imediate, precum fotbalul, baschetul, sau handbalul.De asemenea, spre deosebire de oamenii cu ochii albastri sau verzi, cei cu ochi caprui par a se implica mai greu intr-o conjunctura sociala.Pentru a compensa acest lucru, se acopera adesea cu platosa politetii.

Ochii caprui sunt o caracteristica a persoanelor romantice, care viseaza cu ochii deschisi si pot cadea uneori in capcana de a confunda realitatea cu fantezia.Atrase si stanjenite, in aceeasi masura, de viata sociala, au, uneori, perioade in care se delecteaza in singuratate, citind sau meditand asupra fiintei lor interioare.Aceasta capacitate introspectiva ii face sa treaca cu usurinta si intelegere peste conflicte sau suparari. Uneori, fac acest lucru numai de ochii lumii, pentru ca, desi nu le place sa recunoasca asta, pot fi egocentrici sau inclinati catre fanatism. Poseda mai mult decat un talent si, de obicei, si-l fructifica gratiei simtului responsabilitatii.

In dragoste, merg pana la extreme; pot fi cuprinsi fie de o iubire extrem de protectiva, fie de o gelozie salbatica.Sarutul inseamna pentru ei o adevarata pecete a dragostei dar si un mijloc de a comunica si de a-si impartasi senzualitatea.

Funda? te rogg