| fyrelord a întrebat:

A comandat careva de pe eBay? Dacă da, se comandă la fel ca și de pe Emag, chiar dacă comanda este din altă țară? Despre costurile de transport ce știți? Vă mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Taxele de transport sunt menționate clar la fiecare articol, precum și țările unde se trimite (sau nu).
eBay nu e magazin virtual, ci sait de comerț electronic - un fel de adunătură de vânzători, talcioc, zi-i cum vrei. Fiecare are termeni și condiții proprii, peste cele generice ale sait-ului propriu-zis.
Așadar, la unele produse trebuie să licitezi ca să le poți lua (câștigând licitația, desigur!), la altele se cumpără la prețul instant (afișat). Trebuie doar puțină atenție și în niciun caz să nu sari la „chilipiruri"!

| fyrelord explică (pentru mihai69):

Comanda implică și cheltuieli suplimentare, cum ar fi taxe vamale? Acolo la un articol pe care vreau să-l cumpăr scrie "International free shipping" (sau ceva de genu') deci asta înseamnă că nu trebuie să plătesc decât strict suma produsului + taxa de transport?

| mihai69 a răspuns (pentru fyrelord):

Depinde din ce țară vine pachetul. Dacă e din U.E. - nu mai plătești nimic.
Dacă e din afara U.E. (China, Dubai, SUA etc.), vei plăti TVA + taxe vamale. Pentru acest motiv, eu folosesc eBay.co.uk.

| fyrelord explică (pentru mihai69):

Ah, bun, perfect. Mulțumesc mult de ajutor. Fundă.

| fyrelord explică (pentru mihai69):

Auzi, încă ceva, plata se poate face la livrare? Sau doar prin PayPal, Visa, etc?

| mihai69 a răspuns (pentru fyrelord):

Plata se face conform datelor din anunț. Dar mă tem că extrem de puțini vânzători au curajul să vândă „pe datorie", mai ales unui cumpărător fără niciun feed-back (sau cu unul foarte mic, neconcludent).

| fyrelord explică (pentru mihai69):

Înțeleg. Mulțumesc mult pentru ajutor. Succes!