| confuza a întrebat:

Am 2 carti de munca...in prima am 4.8 luni si pentru ca aveam 2 luni nemotivate, mi s-a desfacut contractul de munca.M-am angajat in alta parte si-am declarat ca n-am mai muncit niciodata si mi s-a facut alta carte de munca: intrebare-cum se procedeaza sa cumulez anii de pe cele 2 carti de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este real ce spui. Utilizatorul confuza a lucrat perioada respectiva, trecuta pe primul carnet de munca si are dreptul sa fie luata in considerare la stabilirea vechimii in munca, pentru sporul de vechime si a stagiului de cotizare pentru pensie sau alte drepturi sociale.
De fapt, luand-o de la inceput, cu alt carnet de munca, ea a pierdut la sporul de vechime. Cred ca s-a speriat ca, daca va prezenta vechiul carnet la noul loc de munca, ar putea avea unele probleme, din cauza desfacerii disciplinare a contractului de munca, desi nu era cazul.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prezinti ambele carnete de munca si vor fi luate in considerare, atat la vechimea in munca, cat si la pensie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Desi daca stam si ne gindim bine ar merita macar o amenda penala pentru fals in declaratii... sau nu? Ce a facut e ca si cum eu mi-as pastra buletinul sa fac nu-stiu-ce credit dar in acelasi timp l-as declara furat/pierdut si mi-as face altul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Asa este, doar cred ca s-a implinit termenul de prescriptie a raspunderii penale.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si in cazul asta din fapta penala se transforma in extra-time pe cartea de munca platibil din banii contribuabililor? Misto treaba...

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si nu ar fi logic ca sa i se aplice macar o amenda acum? Prin simplul fapt ca a omis sa mentioneze existenta primei CM a facut sa se mai iroseasca niste minute/ore de munca si resurse financiare (CM-ul ala costa si el cit o costa, nu?) pentru a i se face cea de-a doua.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa spunem ca ar fi logic dar nu ar fi legal, a trecut termenul de prescriptie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu este real ce spui. Utilizatorul confuza a lucrat perioada respectiva, trecuta pe primul carnet de munca si are dreptul sa fie luata in considerare la stabilirea vechimii in munca, pentru sporul de vechime si a stagiului de cotizare pentru pensie sau alte drepturi sociale.
De fapt, luand-o de la inceput, cu alt carnet de munca, ea a pierdut la sporul de vechime. Cred ca s-a speriat ca, daca va prezenta vechiul carnet la noul loc de munca, ar putea avea unele probleme, din cauza desfacerii disciplinare a contractului de munca, desi nu era cazul.