| CataKos a întrebat:

Am de facut un banner in photoshop de 7.6x1.2m si nu stiu ce rezolutie sa pun la poza pentru a face bannerul cum pot alege dimensiunea cum e 1920x1080 ca sa nu iasa bannerul pixelat (dau fundă)

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Incearca cu 100-150 si apoi tot cresti. Poti da acolo la previzualizare sa fie real size si vezi pe ecran daca apare pixelat sau e ok.

| SkandallKamataru a răspuns:

Pentru imprimare de înaltă calitate, se recomandă o rezoluție între 150 și 300 de puncte pe inch (DPI).
Pentru un banner de 7.6x1.2 metri, poți calcula dimensiunea în pixeli folosind DPI-ul dorit.
De exemplu, pentru 300 DPI:
Lungime: 7.6 metri x 300 DPI = 2280 pixeli
Lățime: 1.2 metri x 300 DPI = 360 pixeli

După finalizare, salvează proiectul și exportă imaginea într-un format adecvat pentru imprimare (de obicei, TIFF sau PSD).

| mihai69 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Calculul corect ar fi 300 dpi x 760 cm / 2, 54 cm/inch. Asta face aproximativ 89764 pixeli pe orizontală.
Similar, obții 14173 pixeli pe verticală.
Mult departe de socoteala ta.
----
On topic: pentru bannere publicitare de mari dimensiuni se folosesc programe de desen vectorial, nu PSh. De exemplu, Adobe illustrator.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru mihai69):

Si unde ai văzut tu să poți punr 89k pixeli in pothoshop?

| mihai69 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Păi tocmai asta am spus: NU se folosește Photoshop, ci programe de desen vectorial!