| teoteodora a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am de facut un proiect pentru scoala care consta in afacerea "Pompe funebre". Vreau sa imi spuna cineva:
1. ce fel de servicii trebuie sa ofer?
2. trebuie sa am angajati sau este doar obtional?
3. eu, ca intreprinzator, pe ce cheltuiesc banii? Adica, ce imi trebuie pentru imbalsamare si toate cele? Am capitalul de 5000 lei iar actele sunt gata facute, sediul este finisat si contabilul este gata platit. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| niponX a răspuns:

Dragă Teodora,

Ca și antreprenor la o firmă de pompe funebre, trebuie să ai grijă cum utilizezi capitalul.
În primul rând, serviciile pot fi:
-îmbălsămare și pregătire pentru înmormântare
-transport la înmormântare
-organizat praznic și alte cele
-pachet complet
În al doilea rând, produsele pot fi:
-sicrie
-coroane
-monumente morminte
-îmbrăcăminte
Dacă vrei să ai o firmă mare, îți trebuie mai mulți angajați, dar capitalul este destul de mic, deci îți trebuie minimul de angajați:
-șofer
-florar(pentru coroane)
-lemnar(pentru sicrie, dacă faci tu sicriele, dacă nu, le cumperi de la un furnizor, apoi le vinzi la un preț mai mare)
Banii îi cheltuiești pe materiile prime, de ex 500 lei/înmormântare, și pe curent, de exemplu. La fel, bani cheltuiești și pentru salarii.
Banii câștigați sunt 1500 lei/înmormântare, deci profit- 1000 lei.
Mult succes la școală!:*

Cu drag,
niponX