| Marius09 a întrebat:

Am o intrebare legata de un cont bancar la RaiffeisenBank. mi-am facut o depunere in urma cu 2 luni si momentan sunt plecat in strainatate...problema e ca nu mi-am facut cardul si alta varianta de a retrage banii nu vad in orasul in care sunt.Se poate face cumva o cerere de card online sau la telefon?

4 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca banca nu are o agentie si in localitatea unde te afli nu ai nicio posibilitate pana nu te intorci in tara! Cardul nu poti sa il ridici decat tu pe baza de buletin!

| Marius09 explică (pentru luiza):

Chiar daca am toate datele la dispozitie legate de acel cont? Oare nu as putea trimite pe cineva din familie?

| luiza a răspuns:

Poti incerca sa faci o procura legalizata la un notar, pentru un membru din familia ta! dar cel mai sigur roaga pe cineva sa mearga la banca emitenta a cardului si sa intrebe! Mult noroc!

| sonya a răspuns:

Cardul poate fi ridicat doar personal. Doar daca nu ai cunostinte la banca respectiva. Insa daca vrei sa scoti bani din cont poti face acest lucru la orice sucursala pe baza buletinului si numarului de cont. Nu esti obligat sa ai card sa poti scoate banii. Asta ca sa nu stai la coada la ghisee si folosesti bancomatul. Poti incerca sa te duci la banca sa scoti banii cu buletinul. Pa, pa