| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema delicata cu firma si cu vecinii care imi impun mie programul si servirea dupa program, au chemat si politia si altele.Treaba sta in felul urmator: Eu si sotul locuim intr-o curte comuna,iar vecinii de langa noi,niste batrani depravati si pocaniti si totodata ciudosi pe averea noastra nu-si gasesc pacea in cocioaba lor veche si uitata de lume.
Avem o firma,un magazin mai exact, in aceasta curte, care de altfel este una mare.De asemenea avem si gradina, loc de parcare [2 masini] si atelier.
Problema vecinilor este ca nu le convine faptul ca noi am servit dupa program, si folosesc timpul trecut ptc. dupa ce au sunat la politie si politia a stat de vorba cu sotul, n-am mai servit dupa program.
-Vecinii se leaga de clientii care vin dupa program si ii ameninta si le vorbesc jignitor ca de ce vin dupa program.
-Vecinii acestia locuiesc intr-o casa pe care, eu sustin ca au acte false totodata.Casa a fost a unui batranel cumsecade care a locuit aici acum 19 ani,insa acesti pocaiti au venit peste el in casa,l-au mintit ca o sa-l ingrijeasca [ nu erau neamuri sau ceva apropiati] iar apoi l-au aruncat intr-un azil de batrani departe de aici si au luat ei dreptul la casa, si totdata urla in gura mare ca nu-i adevarat si ca ei au dreptul la pamant si toate acestea.
-Vecinii au furat de la noi,atat din atelierul sotului cat si alte scule si bani,doar ca nu avem dovezi sa aratam politie.
-De multe ori s-au luat la bataie si cu sotul si batranul respectiv a luat o lopata sau o bata si s-au luat la bataie insa am reusit sa sun la timp la politie si nu a iesit cu sange,dupa ce politia a intervenit bine inteles ca nu s-a intamplat nimic insa de atunci nu au mai avut tupeul sa se ia la bataie cu noi si totodata de atunci n-am mai servit dupa program.
Bun curiozitatea mea este, avand in vedere ca noi suntem patroni, nu avem angajati,eu sunt casnica si ma ocup de magazin,si totodata si sotul, ce drept au ei sa ne impuna noua sa NU servim dupa program? Eu fiind patron cred si sustin ca asa e logic,am dreptul sa servesc la orice ora din zi,indiferent ca am duminica program sau nu.
Ii pot da in judecata? Daca da cum ar trebui sa procedez? M-am gandit sa o sun pe sora mai mica a acelui batran din azil si sa imi arate actele de la casa,care confirma faptul ca proprietatea lui nu este a acelor batrani, si totodata sa merg personal la azil si sa vorbesc cu el inregistrand convorbirea iar apoi sa o arat politiei.
intrebare PS: Am dreptul sa servesc chiar si dupa program? Sunt patroana, nu avem angajati.
Cum putem rezolva aceasta problema cu vecinii si cum putem sa-i dam in judecata.De ce ne putem folosi?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am inteles ca, aveti curte comuna cu vecinii, iar clientii intra la voi prin aceasta curte comuna.
In acest caz, aveti nevoie de ACORD de functionare din partea vecinilor!

Curtea fiind proprietate comuna, ei - ca proprietari - au dreptul de a pune conditii de functionare, iar in caz de ne-respectare sau deranjare repetata au si posibilitatea de a-si retrage acordul de functionare pentru firma voastra!

In acest caz, aveti doua cai: una pasnica (intelegere pe cale ameabila sau chiar le cumparati partea de proprietate) sau initiati procedura de iesire din indiviziune a partilor comune.

Atentie insa, daca deranjati linistea, si vecinii separati pot solicita incetarea activitatii.

| xerxes1 a răspuns:

Cred ca vecinii au dreptate.
Asa din ce am inteles printre randuri.
Au si ei dreptul la putina liniste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasa programul, fa-l nonstop.

| InVisible99 a răspuns:

De ce nu puneti camere de filmat? s-ar vedea daca aia va fura, sar la bataie sau ce dracii mai fac. Apoi daca ai acte pe acel pamant, asa cum a mai spus si LadyDee89 ingradeste zona in asa fel incat sa nu mai poata veni aia pe teritoriul tau si nici sa mai vada ce faceti voi in casa voastra, iar legat de program ma gandesc ca si patron sa fii daca nu s-ar respecta programul, asa fiecare patron ar fi dupa capul lui, ca faci cateva exceptii pentru clientii vostri fideli e altceva, insa oricum incerca sa remediati problema cu un avocat in cel mai rau caz nu de capul vostru ca pana la urma aia si sa n-aiba acte odata ce stau acolo si nu s-au legat nimeni de ei...

| KronstadtResurrection a răspuns:

Dau perfectă dreptate vecinilor. Fiecare are nevoie de liniște, dar voi sunteți mai egoiști.

| LadyDee89 a răspuns:

De ce nu impariti curtea aia comuna si faceti un ditamai gardu? si in dreptu magazinului iesiti cu gardu pana in drum, numai sa nu mai vada ei! va puteti da si in judecata, dar cred ca tot acolo veti ajunge, sa va separati curtile