| mimi_8381 a întrebat:

Am un depozit la o banca iar dobanda o iau in ziua de 10 a fiecarei luni... daca vreau sa scot niste bani(asta inainte de 10 saptamana de exemplu) pierd toata dobanda?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti desfiintezi depozitul inainte de termen, pentru a scoate bani, pierzi dobanda la depozit si se va acorda numai dobanda la vedere, care este mult mai mica, difera de la banca la banca, fiind cca 0, 5 - 1% pe an. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Eu stiu ca atunci cand scoti banii din depozit inainte de termen iti da doar dobanda ca la depozitele "la vedere". Mai bine mai asteapta un pic.

| Mmarryy a răspuns:

Da, pierzi dobanda. Mai bine asteapta pana pe 10 nu mai e asa mult pana atunci. happy

| scumpik a răspuns:

Da o pierzi stiu asta pentru ca si mama a avuthappy