| anonim_4396 a întrebat:

Am un profit de aproximativ 10k de $ pe net (criptomonede). Banii îi țin pe Binance. Vreau sa mi-i scot în lei, ca să-i folosesc fizic. Trebuie sa declar undeva acest venit? Se impozitează?

Mă gândesc să-i transfer pe revolut (nu bancile comericale) - acolo unde statul nu vede câți bani am.

Păreri? Sugestii?

Mulțumesc!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice venit mai mare de 600 lei anual din crypto se declara si se impoziteaza daca vrei sa fii in legalitate. Asta o faci completant la inceputul anului declaratia unica de la anaf cu veniturile pe anul precedent. Daca anul asta incasezi banii depui declaratia unica la inceputul lui 2022.

Vezi ca nici cu revolut nu e asa roz treaba.
Cei de la Revolut iti pot bloca contul foarte usor daca li se par tranzctii suspecte

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci când îi scoți și îi folosești îi vede. Dacă te prinde, va trebui să plătești impozitul restant plus penalizări.

| Wr3nch a răspuns:

Da se declara, da se impozitateazalaughing Crezi tu ca statul nu vede Revolut. Daca ii pui pe rev si li se pare lor ca brusc ai prea multi bani iti blocheaza contul si adios $$$.

| almaz a răspuns (pentru Wr3nch):

Bun. Atunci vreau să achit impozit pentru ei. Ce fac? Unde să merg?

Eu mii transfer in 2 min pe contul de lei, convertiți la cel mai bun curs (cu 0% impozit). Dar nu vreau să mă trezesc peste 2-3 luni cu scrisoare de la ANAF. Vreau săi declar și sa mii impoziteze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii depui într-un cont din străinătate. Statul "degeaba" din România are acoperire până la graniță. Dincolo de ea nu mai găsești țigănia din România sa verifice tot. Dar țiganii cu ajutoare sociale și palate, care merg la banca cu punga plină de bani să depună, pe ei nu mai verifica nimeni. Sau maneliști "plătitori de taxe și impozite" pe care nu ii verifica nimeni. Sau asa-zișii mafioți cu 4 clase, "interlopii care își etalează luxul, mașinile scumpe și aurul. Pe un om de rând imediat îl ia la verificat, când cei bazați își văd de treabă.

| nukeyly a răspuns (pentru anonim_4396):

Statul roman cel mai mare hot. Legal.