| PainTech a întrebat:

Am vazut un "sfat" pe internet acum ceva timp pe net si m-am intrebat daca e legala o astfel de miscare :

Daca vreau sa iau un produs la reducere (pe OLX de exemplu) pot cere prietenilor sa sune persoana respectiva si sa faca o oferta extrem de proasta (sa ii ofere 30-40% din pretul initial si sa ii zica ca au gasit in alta parte mai ieftin) ca apoi sa sun eu si sa ii fac o oferta mai buna (85% din pretul initial)?

Exista vreo lege care sa interzica o astfel de "manipulare" a pretului, in afara de legea bunului simt?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce manipulare e?
daca omul vinde cu 80 lei poate sa sune si 100 sa ii ofere 20 lei daca el are putina minte se informeaza cat costa respectivul obiect si il vinde la pretul real nu la cat cer toti papanasii care suna

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e nicio inselatorie, dar este metoda saracului happy poti mai bine sa negociezi din capul locului, sunt vanzatori care lasa din pret si vanzatori care niciodata nu vor lasa din pret chit ca vor ramane cu produsul nevandut, am destula experienta in tranzactiile de pe net de aceea am spus.
Cel mai bine incearca tu frumos cu un mesaj, am banutii cutare va rog puteti sa imi lasati la acest pret, daca vrea sa vanda scade la 85% din 100% cerut daca nu, nu. Depinde si de omenie si de ceea ce vinde respectivul.
Faza cu sunatul altora mi se pare urata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aveam o masina in strada, la vanzare. Ma suna cate unul cu accent de lopata, care ma lua "de sus", habar n-avea la ce masina se uita, si ma intreba din start cat las din pret. Pretul era destul de negociabil, dar ma scarbeau indivizii aia, nu voiam sa am de-a face cu ei, si le spuneam sec "pretul este fix".
La fel si un prieten, a lasat pe jos un bucurestean care i-a f tut creierii jumatate de zi, pentru un discount de vreo 200e, la o masina destul de scumpa. Apoi il hartuia cu telefoane, sa i-o dea la pretul intreg. Ca si mine, prietenul ala nu mai avea chef sa vada persoana aia, nu era vorba de bani si masina.
Deci, daca incerci porcarii la tranzactii, se vor "baga" doar alti tepari, ca si tine. Oamenii seriosi nu sunt de clintit.
Cand am cumparat masina pe care o am acum, imi lasase omul 100e telefonic. Cand am vazut masina impecabila si om hotarat, mai sigur pe el si decat mine, i-am dat fix cat a cerut, era o porcarie sa stric o afacere foarte buna, pentru inca 100e. M-ar fi trimis acasa, si nu mai gaseam asa ceva in alta parte.

| PainTech explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu cred ca am specificat nicăieri că mă bag in așa ceva.
Mi se pare o metoda foarte nesimțită ce a recomandat ăla pe Reddit dar chiar eram curios daca e legala sau nu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PainTech):

Dpdv legal se poate numi hărțuire, dacă poți demonstra faptele și intențiile reale.
Mai mult nu cred, legea nu intervine între înțelegerile oamenilor în ceea ce privește obiectele personale vechi. Nu se taxează, oamenii decid prețul și starea. Se pot reclama doar înșelătoriile clare, unde s-a stabilit un produs funcțional și s-a descoperit că nu e așa, ori s-a predat un altul, nu s-au plătit toți banii, etc.
Pentru o negociere forțată precum cea prezentată, se poate reclama doar hărțuire, că omul nu e obligat să accepte preturile voastre.

| PainTech explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu eram sigur daca intra sau nu sub categoria de abuz de piata :
https://www.primet.ro/......0piata.pdf

Nu stiu ce sa zic, nu cred ca intra la hartuire, dar e foarte probabil sa ai dreptate. Chiar daca teoretic ar fi tot hartuire ma indoiesc ca tu cu 4 apeluri de la 4 persoane diferite poti reclama asa ceva.

Vazusem "sfatul" asta pe www.reddit.com/r/unethicallifehacks acum ceva timp, nu mai gasesc articolul initial. Acum am vazut o stire cu inca o firma care e acuzata de manipularea preturilor si competitie neloiala. Mi-am adus aminte de articolul respectiv si acum se pare ca imi sare toata lumea in cap :(

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru PainTech):

Eu nu cred ca tipii ăștia care trag de prețuri aiurea, câștigă.
Am făcut ceva tranzacții, mereu mi-am stabilit prețul înainte, și un preț minim. Dacă m-a sunat cineva să tragă de preț, chiar și cu argumente justificate, am refuzat politicos.
Când am avut de făcut o ofertă mică, am făcut-o cu scuzele de rigoare, nu insistent.
Și revin la prima idee, produsele bune au prețul fix, cei care intră în jocurile negocierilor nesimțite sunt oameni care vor să scape cu orice preț de ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

E un proverb: Nu-i de vina cine cere, este de vina cine da.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e nicio manipulare laughing
Are si el creier, el decide cu cat isi vinde produsul, multi incearca sa negocieze la sange deci sunt obisnuiti majotitatea vanzatorilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sensul asta nu mi se pare o manipulare

dar tehnica asta cu prietenii care sa ajute la obtinerea unui consimtamant, in alte imprejurari, poate fi dol

| Andrei8920 a răspuns:

Din câte știu eu cred ca nu