| Anonim10015 a întrebat:

Aș dori să știu dacă e o idee bună, un terminal de plată într-un restaurant.

Terminal de plată cum e cel de la selfpay de exemplu.

Terminalul acesta din restaurant, să fie implementat la intrarea în restaurant. Să aibă toate felurile de mâncare și băutură ce există în meniu.

Clientul să își aleagă ce vrea să comande, să mănânce, să bea etc. Să poată să plaseze comanda la acel terminal, și să poată plăti direct acolo, la aparat.

Și astfel, ar fi un restaurant ca și cum e în străinătate, fără casieri.

Pentru a avea și cei de la restaurant o copie acelui bon. Aparatul, ar trebui să fie conectat la o imprimantă pentru bonuri ( cum există la supermarketuri ).

Restaurantul ar începe pregătirea comenzii/comenzilor.

Din bucătărie, până la fiecare masă ar putea fi un fel de bandă, astfel încât să nu fie nevoie de ospătari. Comanda ar merge pe acea bandă până la masa clientului.

Știu că e foarte mult de investit în așa ceva. Însă poate ar fi o idee bună.

Vouă cum vi se pare ideea?

Se găsesc terminale de plată sau nu știu cum să le zic speciale pentru așa ceva? Pentru restaurante? Unde le aș putea găsi? Eu am tot cautat însă nu am găsit.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie de terminal de plata pentru atata lucru, ci de un program bancar care ia platile cu credit carduri legat legal si safe de website-ul restaurantului!

Locuiesc in Sydney si iti spun cum este aici:
- la fiecare masa exista pe masa un numar al mesei si un cod de bare care poate fii scanat cu telefonul propriu si te duce direct la meniul acelui restaurant.
Tu comanzi totul online si aloci la numarul mesei la care stai.
La finalul comenzii online, se plateste cu credit cardul, pe care il introduci practic in aplicatia aceea, de pe telefonul tau. Adica tastezi cele 16 numere din card si apoi expiry date si dai submit, plata plecand la ei. Imediat primesti recipisa confirmarii ca plata s-a facut cu succes.
Se preiau comenzi individuale sau generale, platind fiecare ce consuma cu propriul credit crad sau platind la comun, daca asta hotarasc cu totii.
Comanda este preluata automat de bucataria restaurantului si chelnerul vine cu mancarea la masa.

| Anonim10015 explică (pentru Violleta2022):

M-am gândit și la următoarea chestie pentru plată. În loc de terminalul acela. Restaurantul să ofere posibilitatea clienților de a avea un card la ei ( la restaurant). Cardul, ar trebui să aibă un cod QR pentru a putea adauga o sumă de bani pe el. Clientul, îi dă banii Cash casierului, și casierul bagă o sumă pe card scanând codul acela. Când clientul dorește să plătească, casierul scanează codul de bare și automat se retrage suma de plata de pe el. Iar așa, clienții acelui restaurant nu își folosesc propriul card. Așa, e mult mai ok părerea mea. Pe lângă asta, m-am gândit, că acel card să aibă o aplicație la care cardul să fie atașat. Astfel încât, clientul să poată să vadă ce sumă are pe card, dar să poată și incărca cu bani.

Cardul să fie fără pin sau ceva de genul. Să se poată plăti doar scanând codul acela qr sau codul de bare.

Ideea asta cum e?

| Anonim10015 explică (pentru Violleta2022):

Pentru a plasa comanda, se poate direct din aplicația aceea, unde e și cardul.

Comanda ajunge direct la bucătărie.

Și pe lângă asta, să se poată face plata și pe aplicație. Adică, să fie niște cifre, de ex 12345, pe care să le adauge în aplicație. Automat, să îi i-a banii de pe card. Abia apoi, ar începe pregătirea comenzii. Pentru că așa e mult mai safe. Unii oameni pot să mănânce și să fugă. Și să nu plătească ceea ce a consumat.

Fiecare client să aibă 5 cifre, diferite. Pe acel card.

Știu că e mult de lucru cu ideea asta, și destul de multe costuri dar aș face treaba asta cu cardurile.

Bine, dacă ar fi un restaurant mai micuț, nu ar merge. Doar în cazul în care acel restaurant, își extinde cu preparatele și băuturile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim10015):

Nici asta nu este nevoie, ca s-au inventat masinile Efpost care sunt wireless si vine chelnerul la masa si platesti doar prin atingerea cardului, de masina.
Procedura asta este de 10 ani de zile folosita.
Dureaza practic 3 secunde sa tii cardul PESTE masina si plata s-a facut.

Nu-ti trebuiesc carduri speciale, fiindca noi incercam sa le eliminam, acum avem aplicatii pe telefon si platim cu telefonul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim10015):

Mult prea complicat si intortocheat ce vrei tu cand procesul de plata iti ia 3 secunde cu credit cardul pe aparatul efpost, de ce ai vrea sa inventezi chestii care nu fac sens, dureaza mult, necesiat aplicatii si alte porcarii, carduri inurtile, coduri aiurea...
Aici nu pleaca nimeni fara sa plateasca, ca sunt camere de vederi epste tot si il ia fotografiaza din toate partile, inclusiv in parcare, numarul masinii samd.

| Catrice a răspuns:

Eventual sa șteargă clientul masa de resturile de la cel de dinainte dacă tot nu mai e nevoie de ospătari.

| johnnny123 a răspuns:

Prima parte, aia cu terminalul de comandă și plată, este deja destul de comună. Am văzut-o până și într-o shaormerie, ca să nu mai vorbesc de KFC, etc.

A doua parte, aia cu banda care duce mâncare până la masă este o prostie. Ar implica să faci benzi către fiecare masă, te-ai gândit cât ar costa asta? Cu siguranță mult mai mult decât să faci un sistem mult mai simplu, cu un dispozitiv care vibrează și avertizează clientul când comanda lui e gata și poate să o ridice de la casă.
Am mai văzut sistemul ăsta cu bandă în special prin restaurantele din Asia, dar de regulă este o singură bandă circulară în jurul unei mese mari pe care se plimbă mâncarea, iar clienții își iau ce vor de pe ea. Nu sunt benzi care duc mâncarea la fiecare masă, ca în familia Jetson.

Deci ai o idee care este deja fumată, și o idee care ar fi extraordinar de greu de implementat, foarte costisitoare și nu ar aduce vreun mare avantaj.

| anonimuIl a răspuns:

Ce spui tu e exact cum cumperi mâncarea gătită din Mega Image sau de la alții.

| ZyRRe a răspuns:

O sa se ajunga probabil aici, candva. Dar totusi, de ce? Cate locuri de munca ar disparea? Cati oameni raman fara un loc de munca?

| Wr3nch a răspuns (pentru ZyRRe):

Cum de ce? Nu plătești cateva salarii si impozite aferente si faci profit in plus. In America is cateva magazine Amazon fara vânzători de exemplu. Toate produsele au un cip de securitate care nu poate fi scos. Intrii, iti pui ce vrei in plasa sj cand iesi toate produsele sunt scanate si iti ia de pe card suma.