| CentyLox a întrebat:

As putea la varsta mea de 15 ani vara ce vine sa ma angajez la un stand de inghetata? Sau un mod de a face bani simplu (fara cersetorie de la parinti laughing ) oricum orice idee sau raspuns este apreciat

4 răspunsuri:
| dannys a răspuns:

Cred ca o sa poti lucra doar vreo 4 ore.Eu la 15 ani spalam farfuriile noaptea intr-un resturant din cartier

| Levente a răspuns:

In cazul minorilor intre 15 si 16 ani, Codul muncii prevede conditii in plus la angajare, respectiv acordul parintilor sau al reprezentantilor legali

La implinirea varstei de 16 ani, orice minor se poate angaja in munca fara niciun acord din partea parintilor sau reprezentantilor legali.

De asemenea, tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara (art. 124 din Codul muncii) si nici munca de noapte (art. 128 din Codul muncii).

Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate. Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.

Asadar, elevul care are peste 16 ani va putea fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata cu timp normal de 6 ore si /sau partial de 4 ore cu respectarea prevederilor legale precizate.

| BloodyLips a răspuns:

Sa imparti pliante pe la metrou. Daca gasesti o firma care sa plateasca cu 20-25 de lei ora te-ai scos.happy

| faceboom a răspuns:

La McDonalds sigur poti aplica, varsta minima e chiar 15 ani. Poti incerca si KFC sau alte restaurante de prin zona ta.

Ca sfat, baga-te doar la program de 4 ore si cat mai aproape de tine. Nu are rost sa pierzi timpul pe drum. Chiar daca muncesti o sa ai timp destul de distractie.

Sau mai intreaba prin stanga si in dreapta. Poate e vreun cunoscut care are nevoie de ajutor undeva. O sa fie mai lejer si poate chiar inveti sa faci ceva, intr-o meserie. La fast-food e cam brainless, dar e o experienta.