| Vladutz_Vlad_1989 a întrebat:

As vrea sa amanetez niste lucruri puntru ca am nevoie de bani. Cum voi proceda?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De duci la amanet ii dai ce vrei sa amanetezi si primesti banii

| MariusGomoi a răspuns:

Depinde ce lucruri. daca e vorba de bijuterii, mergi cu ele la amanet si ti se va explica acolo foarte clar ce trebuie sa faci.am fost de curand cu o rietena care a facut acelasi lucru

| Byana a răspuns:

Trebuie sa ai cel putin 18 ani ca sa poti amaneta. Tot ce iti trebuie in afara de obiectul pe care doaresti sa-l amanetezi este buletinul. Contactul deamanetare se face pe 30 de zile cu posibilitate de prelungire ( daca la data scadenta nu ai suficienti bani ca sa scoti obiectul, vei plati comisionul celor 30 de zile - care variaza in functie de casa de amanet si suma e care ai primit-o in schimbul obiectului- si apoi prelungesti pe cate zile iti mai doresti, numarul prelungirilor este nelimitat )

| Vladutz_Vlad_1989 explică (pentru Byana):

Si ei imi dau jumate din valoarea obiectului?

| Byana a răspuns (pentru Vladutz_Vlad_1989):

Iti dau in functie de cum il evalueaza ei, daca e o bijuterie de aur depinde de cate karate are si de cursul gramului din ziua respectiva. Ei iti vor spune cat iti pot da pe obiect, iar tu alegi daca vrei toata suma sau doar o parte din ea.