| Postolache_Alex_1997 a întrebat:

Buna am nevoi de ajutor
DAU FUNDA
Am luat un acvariu mic de la o prietena si am pus nisip si ce ma.i trebuie
acum il dau inapoi si am scos nisipul de cuart
el se refoloseste sau se arunca? mersi de ajutor

Răspuns Câştigător
| 私は日本が大好き a răspuns:

Schimbarea apei din acvariu este benefica deoarece previne acumularea de nitriti si nitrati, compusi chimici toxivi pentru pesti in concentratii mai mari de 0, 3mg/l si respectiv 50 mg/l. Schimbarea apei este recomandat sa se faca cu ajutorul unui furtun cu care, pe langa apa pot fi sifonate si impuritatile, dejectiile, resturile de mancare ce nu au fost inlaturate de filtru. Cel mai adesea acestea se acumuleaza in zonele moarte ale acvariului adica in zone in care curentul de apa este slab, in spatele plantelor, in diferite ascunzatori sau sub filtru. La aceasta sifonare se poate folosi un furtun pentru sifonat acvariu care, in capatul ce va fi introdus in acvariu prezinta un tub cilindric. Acesta se introduce in substrat, va ridica granulele substratului insa nu va fi suficient de puternic pentru a le aspira insa va extrage impuritatile din acesta. Aceasta miscare se va repeta pana la pana la curatarea intregii suprafete a substratului, exceptand zonele plantate.

Completarea se va face cu apa de la robinet tinuta in prealabil 24-48 ore intr-un recipient cu gura larga si descoperita pentru eliminarea clorului, deoarece apa de la robinet contine foarte mult clor, mai mult decat ar fi necesar. laughing
Si eu am avut acvariu cu pesti, de 3 ani, dar au murit;/;(

1 răspuns:
| Jager a răspuns:

Da se refoloseste. Dar de unde ai luat nisipul? Poate contine oua de paraziti si iti pot omora pestii. Indicat ar fi sa il fierbi in apa inainte de utilizare.
Sa nu fie prea fin nisipul.