| Valentina_Diana_1996 a întrebat:

am si eu o intrebare in legatura cu somajul, am lucrat o zi la o firma si mi s-a facut un fel de precontract ce a fost trimis la ajofm deoarece eram in somaj, si mi s-a spus ca mi se acorda doar 30% din somaj, si a doua a zi nu m-am mai dus sa lucrez si as vrea sa stiu daca o sa mai iau acea indemnizatie 250 de lei sau decat acei 30%?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu muncesti nu o sa mai primesti nimic, nici indemnizatia de somaj si nici acei 30%, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare.

| darrio2007 a răspuns:

Vei face absente nemotivate si nu iei nici un fel de somaj.Ti se acorda 30 % din somaj doar daca lucrezi.Program de 8 ore zilnic, fara absente sau invoiri.La sfarsitul fiecarei luni tu trebuie sa prezinti la A.J.O.F.M. pontajul vizat de societatea la care lucrezi.Ori daca tu nu lucrezi nu ai ce prezenta la somaj.
Ca sa primesti 30 % de la somaj contractul trebuie sa fie pe perioada nedeterminata.Si ai sa pierzi si indemnizatia de 250 de lei pentru ca nu te- ai mai prezentat la locul de munca.
Iti spun sigur pentru ca am 3 somajuri la activ si am fost pus in situatii asemanatoare.

| romeo78 a răspuns:

S-ar putea sa va taie cu totul somajul, deoarece ati semnat contractul sau sa va trimita inapoi la firma. Rezolvati-va problema urgent, caci puteti aparea inclusiv cu absente nemotivate la servici!
NICIODATA NU MAI SEMNATI UN CONTRACT LA O FIRMA, DACA NU VA PLACE ACOLO! SUNT CLAUZE CLARE IN CONTRACT SPECIFICATE, INCLUSIV SANCTIUNILE!