| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Buna,as dori sa cumpar un apartament (60000euro valoarea apartamentului) banca imi poate oferi diferenta adica eu sa platesc avansul de 25% (15mii) si banca restul (sa iau credit adica) salariul meu fiind 3500lei pe luna ( in mana)?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai un brut maricel deci cel mai probabil te incadrezi in creditul pe care vrei sa il iei

| sierra1 a răspuns:

Foarte probabil că te încadrezi. La bancă au simulatorare de astfel de situații. Te rezolvă în câteva minute. Dar vorbim de credit pe 20-30 ani!

| ziftode a răspuns:

Banca iti poate oferi orice, chiar si milioane de euroz
dar
trebuie sa le convina si lor, iar asta e un lucru pe care trebuie sa il discuti cu ei, si numai cu ei, numai ei pot sa evalueze proprietatea si riscurile, aici o sa vezi numai teorie si pareri, care "poate" au valoare practica sau NU

| kopli a răspuns:

Depinde de dobanda, de perioada de creditare.
Cel mai bine este sa mergi la Banca sa intrebi. Ei iti pot face si o simulare a ratelor ce le vei plati.

| quake a răspuns:

Depinde foarte mult de întreținerea apartamentului, dacă ai un apartament într-o zona cum ar fi Snagov, Corbeanca sau într-o zona la fel de scumpa întreținerea acestuia creste mai ales pe timp de iarna. Întreținerea mai depinde și de dimensiunea acestuia și de utilități. Dar în ansamblu este o alegere buna deoarece plătești tu 25% din valoarea imobilului deci cred ca vei termina contractul de achitat în termen de 10 15 ani în loc de 25. Încearcă sa îți faci calculele și după ia o decizie. Sănătate și numai bine happy