| NadyPorahy a întrebat:

Cum aș putea plăti online cu cardul? Ce condiții trebuie să îndeplinesc, în afară de a avea un card, evident. Trebuie cumva să activez ceva? Trebuie să am Internet Banking? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Eu stiu ca internet banking-ul are mai mult de a face cu transferul si primirea de bani online. Daca vrei sa platesti online niste produse pe care vrei sa le achizitionezi de pe un site trebuie pur si simplu sa selectezi metoda de plata cu cardul si acolo iti vor spune ei ce trebuie sa faci (adica sa scrii datele cardului) si eventual, o sa iti ceara sa introduci un cod prin care sa confirmi plata, pe care il vei primi pe telefon.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La ce bancă?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urmezi instrucțiunile de plată.

| anonimg a răspuns:

Se poate plăti direct cu cardul pe site-ul respectiv, introducând datele cardului respectiv care îți sunt cerute.

Dar următoarea metodă este mai sigură.
Îți faci cont pe PayPal, și îți înregistrezi cardul pe PayPal, și poți să plătești orice cumperi online, direct prin PayPal de pe orice site.
De ce PayPal? Pentru că este cel mai securizat site; este ce-a mai bună metodă de securizare a datelor de pe card.
Site-ul PayPal percepe un comision. Dar ești sigur că nu poate fi spart și furate datele de pe card.

| Wr3nch a răspuns:

Nu iti trebuie neaparat internet banking. Din cate stiu eu la BT si Raiffeisen nu trebuie activat nimic. Dai pe site ca platesti cu cardul, bagi datele necesare si confirmi plata. In unele cazuri primesti un cod prin sms care trebuie introdus ca si confirmare.

| JicaContra a răspuns:

Trebuie sa ai bani pe contul cardului
in rest, raspunzi la intrebarile care ti se pun: nume, prenume, nr card, cand expira, cvv parca (ala de pe spatele cardului)

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Sunt șansesă fie nevoie să suni la banca emitentă și să le spui că vrei să ridici limita pentru tranzacții pe platforme/siteuri nesecurizate, aceasta la început este 0 lei.

| floreadan a răspuns:

In general doar de card ai nevoie.