| Rienmedire a întrebat:

Buna! De ce se spune sa nu tii banii la saltea ca ii mananca inflatia? La banca nu ii mananca?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La banca ii mananca mai putin pentru ca ti se ofera dobanda.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La banca (depozit) iei dobanda pe ei.
Dar expresia nu se refera la locul fizic in care tii banii, ci la ideea de a avea bani pe care ii tii ca prostu', fara rost.
Nu e problema sa ai 1000 euro pentru zile negre, dar unii tin de exemplu 100.000 euro la saltea sau in banca, cu care nu fac nimic... iar in viata de zi cu zi mai fac si economii de la mancare si confort laughing

| Rienmedire explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Care ar fi cea mai buna solutie pentru cei care au 100.000€?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Rienmedire):

In primul rand, sa nu mai faca economie la lucrurile de baza.
Nu realizezi nimic daca traiesti din 400 euro pe luna, si strangi 100k in 10 ani. Te furi singur.

| gabicoo a răspuns:

Ba da. Dar la bancă pentru un depozit la termen primești o dobândă care mai atenuează din pierderile provocate de inflație.

| Rienmedire explică (pentru gabicoo):

Daca nu te deranjeaza imi poti explica mai in detaliu? Doar daca doresti si merci de raspuns

| gabicoo a răspuns (pentru Rienmedire):

Pe scurt: Dobânda primită nu acoperă inflația. Dar este mult mai bine decât să-i ții la saltea.