| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Buna! Imi poate spune cineva ce se intampla mai exact pe site-urile Forex? Stiu ce inseamna forex, deci nu am nevoie de o definitie, ci de o explicatie a ceea ce trebuie sa faca o persoana pentru a castiga bani din acest lucru.

Multumeeeeeeeesc

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Ai fost vreodata la un schimb valutar? Sau ai schimbat vreodata bani din lei in euro? Atunci ai facut o tranzactie pe piata forex. Practic piata forex este o piata unde poti schimba valutele intre ele ca sa obtii un profit. Exemplu: la 10:00 1 euro valoreaza 0.8 usd..cumperi 10 si dupa o jumate de ora 1 euro valoreaza 0.9 usd..inchizi pozitia (deci vinzi) si practic ai facut 10x 0.1$= 1$ profit. sunt mai multe de vorbit aici, dar asta a fost un exemplu de baza sa intelegi cum functioneaza.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie să înveți ce înseamnă piata valutară, sa înțelegi cine ce și cum manipulează cursul valutar in sensul modificării acestuia samd.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vrei sa cistigi bani din Forex? Nu te baga in asa ceva!

| Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce? Chiar vreau sa stiu riscurile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deliaaaaaaaaaaaaaaaaa):

Riscurile sunt ca la orice are de-a face cu bursa si alte domenii semi-speculative: daca nu esti DOXA pe domeniul respectiv si sa ai si un oarecare fler, ai sanse maxime sa ti-o iei. Grav. Mai degraba astepti sa pice BTC la vreo 12000 - desi sunt slabe sansele, dar e anticipat, cumperi 1-2-3 in functie de citi bani ai de aruncat, apoi astepti 1-2-3 ani si ai sanse mari sa creasca de cel putin 5 ori.

| LordCristobal a răspuns:

Forex si Bitcoin sunt o loterie, sa zicem ca castigi o data dar nu se poate la nesfarsit sa traiesti din investitii la Forex.
Nu te baga in asa ceva ca te poate distruge de tot.
Pe Instagram ai sa mai vezi,, investitori de forex"dar aia sunt escroci care vor sa te fure.

| AtomiX a răspuns (pentru LordCristobal):

Stiu o multime de persoane care te-ar contrazice big grin...crypto da, e cam o loterie.dar sa zici de economiile lumii (practic valuta unei tari erprezinta economia ei) ca sunt o loterie..nu stiu ce sa zic.

| helpforyou a răspuns:

Sunt in Forex din 2011.
Trebuie timp pentru invcatare, pentru practica si apoi trebuie rabdare sa poti pune in platforma la momentul deschiderii ordinului toate cunostintele acumulate.
Ca peste tot exista riscuri, dar daca avem cunstintele necesare, putem sa ne asumam nivelul de risc personal.
Mult succes daca tranzactionezi sau daca intentionezi sa inveti.

| haileewatson a răspuns:

Bine ca intrebi pe TPU asa ceva, in loc sa intri pe Google unde ai absolut toate resursele necesare sa intelegi despre ce e vorba