| June20 a întrebat:

La un salariu brut de 6837 lei, cat primeste angajatul net? Din calculele mele, la angajare a iesit suma de 4000 lei, dar cand am primit salariul acesta este de 3967, imi puteti spune de ce, am calculat gresit? Multumesc mult

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce ai breh, la pizza iti ia 9%, parca atit era TVA-ul la alimente. Eventual 19%, ca se considera produs de restaurant... cred.

| Nemessys a răspuns (pentru WhiteLife):

Și cum se face ca eu în trecut am lucrat undeva unde aveam 2900 brut și net am avut 2500?

| WhiteLife a răspuns (pentru Nemessys):

N-am idee big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Aveai diferite bonusuri, asa cum scrie pe fluturas. pot fi bonus de vechime, bonus de vanzari, decont transport, decont energie electrica, bonus ca a facut firma profit mare, etc.

| Yuoia a răspuns:

Retinerile se fac intr-o anumita ordine. Poate tu le-ai facut "en gros". Apoi mai sunt si rotunjirile, etc. Eventual poti sa intrebi la contabilitate si te lamuresc. Dar sa stii ca toate salariile se fac pe calculator, nu de mana.

| Digikey a răspuns:

Pentru 33 de lei te agiti atat?
Esti chiar mort de foame.

| June20 explică (pentru Digikey):

Asa e. Poate-mi dai tu ceva sa mananc

| Digikey a răspuns (pentru June20):

Esti vegan, sau merge si ceva carne?

| SingleForOne a răspuns:

Dar unde lucrezi de primești aproape 7000 lei?

| June20 explică (pentru SingleForOne):

In domeniul economic

| SingleForOne a răspuns (pentru June20):

Dacă lucrai pe tir la o super mega companie, și lucrai 24/7, poate mai înțelegeam. Dar, fiind în domeniul economic, și având un venit atât de mare, și destul de sigur presupun că ai o anumită experiență (nu entry level), ar trebui sa fii conștient de fiecare bănuț pe care îl încasezi sau care îți lipsește (sau ai avea o strânsă legătură cu superiorii și cei care îți plătesc salariul, pentru a cere explicații)

| June20 explică:

N-ai inteles ideea si te-as ruga sa te retragi. Nu era vorba despre stat, era vorba despre angajator. Apare o diferenta de 30 si ceva de lei si chiar daca 30 si ceva de lei sunt apa de ploaie, e rational sa intreb daca am facut eu calcul gresit sau nu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru June20):

Ai copii? Nu ai copii? Stiu ca daca ai copii e o deducere de vreo 1%-2% la nu-stiu-ce-impozit.

| June20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am happy

| SingleForOne a răspuns (pentru June20):

Scuze pentru că reacționez astfel, dar mi se pare 99% imposibil să nu știi, și să întrebi aici, decât să întrebi pe cine trebuie. big grin

| June20 explică (pentru SingleForOne):

Inteleg perfect ce spui. Salariul l-am primit acum 1h si avand in vedere ca programul pe astazi s-a cam terminat si nu gasesc pe nimeni la HR, am zis sa ma consult cu voi pentru ca nu prea am cu cine. Iar la firma asta lucrez de o luna, de aceea nu pot compara salariul din luna anterioara

| SingleForOne a răspuns (pentru June20):

In caz ulterior, cei de la HR ar trebui să-ți spună cum sunt împărțiți banii tăi, dacă întrebi insistent, din perspectiva lor și conform calculatoarelor de salarii. Dar înțeleg, TPU e o platformă de socializare! big grin