| Madalina68 a întrebat:

Lucrez la un magazin mixt de 2 ani de zile. Mentionez ca nu am avut acte pana anul acesta in decembrie(am lucrat fara acte 1 an si ceva). In tot acest timp nu mi s-a facut inventar niciodata. Eu as vrea sa demisionez si sa plec in Italia. Cum voi proceda la inventar dupa atata timp? Trebuie sa mi se prezinte contractul de munca si declaratia de inventar? De cand se face inventar legal? De cand am inceput sa lucrez acum 2 ani sau de cand lucrez legal cu acte? Cine ma ajuta? :*

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Inventarul se face odata pe an obligatoriu prin lege dar daca n-ai acte poti sa pleci si fara sa-i anunti, te doare la banana. Ei sunt in culpa ca te-au platit la negru, puteai sa le furi lejer din magazin ca nu riscau sa sune la politie.

| Ironwin a răspuns:

Inventarul se face cel putin o data pe an. Tu cand te-ai angajat ai semnat un inventar? Esti singura vanzatoare? Daca nu ai avut niciodata un inventar nu ai de ce sa faci unul la plecare.

| Madalina68 explică (pentru Ironwin):

Nu am semnat nimic niciodata.

| Ironwin a răspuns:

Atunci mergi la inventar dar nu semnezi nimic, le spui sa-ti arate primul inventar sau inventarul anual semnat de tine. Daca nu au un inventar semnat de tine nu au cum sa te scoata cu lipsa de marfa. Le explici frumos fara scandal ca e mai bine pentru toti sa-ti dea drumul fara piedici (tu sigur cunosti mai multe din activitatea lor "legala").

| Ivy86 a răspuns:

Cand te-au angajat legal ai făcut vreun inventar la care ai asistat și semnat pentru el?
Dacă nu poți pleca liniștită cu un preaviz de 14 zile.
Și dacă ai semnat și vrei sa pleci '' peste noapte'' nu au ce sa iti facă pentru ca 1. Nu cred ca lucrează 100%legal, adică sigur se vinde și fără bon, și 2 e prea complicat sa dovedești lipsa unor bunuri și sa dea vina doar pe tine.
Deci fii fără griji, am avut magazin alimentar și știu.

| Madalina68 explică (pentru Ivy86):

Nu am semnat niciun inventar, nu am semnat niciun contract de munca. Si da, nu se vinde cu bonuri acolo. Eu mi-am anuntat plecarea de 2 luni. Si acum ca mai e o zi si plec s-au trezit ca vor inventar.

| Ivy86 a răspuns (pentru Madalina68):

Poți pleca liniștită. Poți dacă vrei sa asiști la un inventar dar sa nu semnezi nimic. Dacă se lucrează fără bonuri nu e corect sa iti impute ceva. Nu au cum dacă nu sunt în înregistrate. Plus multe se fura, altele se distrug, și unele au expirat în decursul unui an.
Nici magazinele care lucrează 100% legal nu pot tine un stoc precis, poate doar la produse de valoare băuturi, țigări, etc.
Daca te amenință în vreun fel poți sa mergi la Inspectoratul Teritorial de Munca și sa îi reclami. La reclamații vin sigur în control.
Poți folosi lucrul asta ca sa nu iti taie din salariu. La noi foarte multi profita de angajați pentru ca nu își cunosc drepturile.