| Ralucaz2019 a întrebat:

Buna seara! Am si eu o intrebare, as vrea sa imi deschid un magazin online de telefoane second-hand pe care sa le achizitionez de la persoane fizice.
Vreau sa imi deschid o firma in acest caz si voiam sa va intreb de telefoane, cum trebuie sa procedez ca sa cumpar un telefon de la o persoana fizica? Fac un contract cu acel individ, un contract de vanzare-cumparare la coltul strazii? Sau se face un contract de vanzare-cumparare la un birou sau notar? Intreb asta pentru ca vreau sa stiu cum imi justific eu marfa. Daca voiam sa iau telefoane noi atunci era sigur, in sensul ca luam de la diverse firme care ofereau factura si puteam justifica. Dar in acest caz luand de la o persoana fizica cum se procedeaza ca eu sa justific marfa respectiva(telefonul)?
Sau se face doar un simplu contract de vanzare-cumparare pe loc in care sa descriem tot ce trebuie in el si cam atat? Eu sincer asta cu un simplu contract nu prea o vad in regula.
Asta in cazul in care vreau sa deschid SRL.
In cazul in care as deschide un PF, cum ar fi aceasta aprovizionare?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| BabaOarba a răspuns:

Se intocmeste un borderou de achizitie, si de asemenea se intocmesc actele de receptionare a marfii, NIR (nota de intrare receptie). Tratamentul contabil va fi special pentru second hand, putin diferit fata de cel clasic. Ar fi bine sa apelezi la un contabil/firma de contabilitate care are experienta in asa ceva, si care oricum are obligatia sa te indrume ce documente sa intocmesti si cum sa desfasori corect activitatea.

De asemenea tot contabilul respectiv te poate indruma daca sa alegi PFA sau SRL, in functie de ceea ce doresti pe viitor.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Din start pornești greșit: vrei să vinzi vechituri - o să ai j-de-mii-de-plângeri

| dinaprilie a răspuns:

Se poate f notar. Daca vrei sa fi sigur un jurist/exp contabil te poate lamuri. Acum gandeste/te cum fac cei de la amanet. Ceva dimilar o sa practici ai tu. Atentie la lucrurile urmarite de politie.

| Mirel4412 a răspuns:

Parerea mea e ca intai trebuie sa inveti mai mult, nu se deschide un magazin peste noapte cu 0 cunostinte, plus ca ideea ta e deja aplicata in industria asta de Flip si multe alte firme, deci nu ai practic nici-o sansa sa iesi la suprafata.