| Angelsergiuboy a întrebat:

Buna Seara!

Mi-am facut cont de salariu la BT (banca transilvani ).
Costuri 7 lei pe luna.
Exista vreo modalitate sa iti faci cont / card la BT fara sa ai acele costuri, la banca mi-au spus ca e 7 lei pe luna si cam atat, fara acest cost nu se poate.
Ceea ce mi se pare interesant e ca BT (banca transilvania) NU iti da contractul cand iti faci cont / card la ei.
De ce nu?
Aveam inainte cont la BRD pe care l-am inchis azi, acolo mi-au spus ca atata timp cat imi intra lunar salariul am 0 costuri, dar noul job ma fortat sa ma mut la BT.
Cum pot sa imi citesc eu contractul la BT daca ei nu vor sa-mi dea contractul sa vad si eu ce am semnat si daca am alte costuri sau doar 7 lei pe luna si atat?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cere să vezi contractul.

| mihai69 a răspuns:

Legea îi obligă să îți înmâneze un exemplar.

| Hyperion7 a răspuns:

Va spun sincer că mama mea a primit contact când ne făcuse mie și surorii mele card pentru alocație, deci e ciudat că dumneavoastră nu ați primit contractul
Cât despre cei 7 lei pe care vi-i ia în fiecare lună, mamei mele i s-a spus că i se vor lua bani din cont doar daca soldul este pe 0(adică dacă nu mai sunt bani pe card )
Țin să menționez că ea ne-a făcut cardul acum 4 ani și anul acesta l-a reînnoi și a primit din nou contract, pentru că si-a schimbat numele și deci, prin urmare când l-a reînnoit și l-a reînnoit cu alt nume.
Deci e ciudat.

| Hyperion7 a răspuns:

Update la ceea ce am zis, am verificat pe site-ul lor și uitați ce spun:
https://www.bancatransilvania.ro/......ont-curent

| haileewatson a răspuns:

Probabil ti-au specificat ca contractul ti-l trimite pe e-mail. Suna in call center si intreaba. Cere o copie a contractului pe email.
Legat de costuri - fiecare banca are costurile si comisionalele ei.
Cum adica te obliga angajatorul sa te muti la BT? laughing Cum sa te oblige cineva asa ceva?
La ING de exemplu ai 0 costuri de administrare daca indeplinesti 2 conditii: incasezi minim 700 lei pe luna si faci minim o plata cu cardul la un magazin pe luna.

| Florin_Ioan_1992 a răspuns:

Banca Transilvania e banca privata happy, si nu o sa ai mai mult de 7lei pe luna costuri smug dar la trimitere prin sepa vei plati un comision smug cred ca si la extragere din cont de la atm la fel vei plati parca ceva comision big grin c-am naspa BT`u happy m-au dejamagit tare rau si pe mine big grin BCR the BEST big grin