| Anonimakicks a întrebat:

Buna seara, vreau sa intreb si eu care ar fi pasii sa renovezi o casa batraneasca. Presupun din chirpici ..sa se inceapa cu acoperisul sau cu peretii? Ar trebui daramate toate camerele una cate una sau se poate renova asa peste chirpici dar nu va rezista in timp..Multumesc, astept cat mai multe pareri, fara suparare. Multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La renovare si intretinere, prioritar este repararea acoperisului casei (apa infiltrata distruge tavanul si zidaria).
Casele de carpici se repara tot cu carpici.

Daca vrei casa din alte materiale, atunci se demoleaza casa de carpici si se construieste casa noua, incepand cu fundatie potrivita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de serioasa vrei sa fie renovarea.
in cazul extrem se da jos acoperisul, se darama ce e de daramat si se reface la loc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea se poate renova peste chirpici cu tencuiala din mortar pe baza de ciment au alte materiale actuale care nu permit trecea vaporilor de apa, nu se pot pune ferestre termopan etanse etc. ci e preferabil sa respectati materialele si tehnicile traditionale. Pe scurt, trebuie o investitie considerabila daca vrei sa traiesti sanatos in acea casa. Altfel doar o strici si pierzi bani in tot procesul.Se incepe cu o evaluare specializata a structurii de rezistenta si cu acoperisul, fiindca apa este cel mai mare inamic al oricarei locuinte.Gandeste-te ca degeaba repari peretii daca te vei trezi ca iti ploua prin tavan, in decursul lucrarilor, care pot dura chiar luni bune sau chiar se prabusesc, punandu-va viata in pericol.

| aditimus a răspuns:

Ai putea sa incerci tehnica a intari zidurile cu caramizi din interior pe urma dupa ce refaci structura sa dai zidurile de chirpici jos

https://www.caminota.ro/......ci-paianta

| ClaRa91 a răspuns:

Incepi cu peretii. Bagi niste stalpi de rezistenta, torni placa (tavan) si la urma repari acoperisul.