| Llapajyyyyy a întrebat:

Bună.
Tocmai mi-am dat demisia de la fostul meu loc de muncă și am ajuns la ei prin firmă de recrutare.
Pot să știu dacă eu beneficiez de cotizare la pensie și pe perioada în care am fost prin firma de recrutare și dacă dacă iau adeverință de la locul de muncă apare acolo happy

Răspuns Câştigător
| OneReason a răspuns:

În mod normal, atunci când ești angajat printr-o firmă de recrutare, aceasta este responsabilă pentru plata contribuțiilor sociale, inclusiv pentru pensie, conform legii. Cu toate acestea, este important să verifici contractul tău de muncă și să discuți cu firma de recrutare pentru a obține clarificări cu privire la aceste aspecte.

În ceea ce privește adeverința de la locul de muncă, aceasta ar trebui să reflecte numele și detalii despre angajatorul tău, inclusiv perioada în care ai lucrat acolo. Dacă firma de recrutare este intermediarul care te-a plasat la locul de muncă, este posibil ca numele acesteia să nu apară în mod explicit pe adeverință. Cu toate acestea, informațiile despre angajatorul final (fosta ta companie) ar trebui să fie incluse.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cat ai fost angajat cu contract, s-au platit taxele la stat pentru tine.
Din pacate, acum ca nu mai esti angajat nu poti beneficia de nici un fel de adeverinta de la locul de munca, fiindca nu mai ai nici un loc de munca.

| siriusblack98 a răspuns:

Da, poti sta linistit ca sunt obligati sa plateasca cotizatiile catre stat. Indiferent ca esti angajat prin firma de recrutare, ca esti in perioada de proba sau ca ai contract pe perioada determinata, iti sunt platite darile catre stat.