| musculo a întrebat:

am si eu niste intrebari la care nu le-am gasit un raspuns care sa ma lamureasca:

1.Care este diferenta atunci cand i-ti faci un PFA intre a fi platitor si a nu fi platitor TVA?
2.Cum adica i-ti poti recupera TVA-ul? cum il recuperezi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In mod obligatoriu devii platitor de TVA daca obtii venituri anuale de peste 220.000 lei, pana atunci nu este obligatoriu. Daca devii platitor de TVA atunci trebuie sa-l si incasezi la vanzari/prestari de servicii si se compenseaza cu cel platit la cumparari, trebuind sa virezi la stat doar diferenta dintre cel de la vanzari/prestari de servicii si cel de la cumparari.
2. Daca diferenta de mai sus este negativa, respectiv TVA platit la cumparari este mai mare decat cel incasat la vanzari/prestari de servicii, atunci statul va trebui sa-ti restituie aceasta diferenta si aceasta inseamna recuperarea TVA, deoarece ai platit mai mult TVA decat ai incasat.