| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa va intreb cum as putea face banii daca am un aparat foto profesionist? Am 15 ani si as vrea sa stiu cum sa incep sa fac banii din asta, si chiar sa imi fac o cariera din asta mai incolo, as vrea detalii, informatii tot ce stiti.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mai întâi trebuie să înveți.
Doar dacă ai o mașină bună nu înseamnă că automat vei fi pilot de curse și o să ieși mereu pe locul 1.
Sunt cursuri de fotografie, unele gratuite, online, dar și unele cu specialiști, care includ și ședințe foto, fie în studio, fie în natură.
Sunt foarte multe de învățat în meseria asta, și pe deasupra, mai trebuie să ai și o sclipire, ceva care să te scoată din mulțime - gândește-te doar câte aparate la fel cu al tău s-au vândut doar în România! (fără să le mai socotim și pe celelalte)... Mai ai nevoie de ochi, mână și talent; de o excelentă cunoaștere a aparatului și a posibilităților sale, a tehnicilor de fotografie...
Pfff... te-am pierdut deja?

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Multumesc de informatiiwinking oricum sunt foarte constient ca nu este chiar asa de simplu sa fi fotograf

| johnnny123 a răspuns:

Singura sansa la inceput este sa incerci sa-ti faci cont pe un site unde se vand fotografii, de genul http://www.istockphoto.com/ si sa speri ca cineva le va cumpara.

Dar nu-ti face iluzii prea mari, concurenta este uriasa. Exista milioane de imagini extraordinare, facute de fotografi cu experienta si echipamente cu adevarat profesionale.

Mai tarziu, cu multa munca, multa pasiune si mult noroc, poate vei ajunge un fotograf apreciat, si atunci lucrurile vor sta altfel.