| Valeennavoleena65 a întrebat:

Buna TPU! Cat înseamna 105 868 de lei? Funda

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

105.868 de lei inseamna daca asta te intereseaza, 1 miliard si 58 milioane de lei vechi!

in euro inseamna aproximativ 21.298 euro

dar nu stiu ce relevanta are in lei vechi caci noi suntem cu "leii noi"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înseamnă fix 105.868 lei

| johnnny123 a răspuns:

105 868 de lei înseamnă fix 105 868 de lei. Nu ai niciun motiv să-i transformi în "milioane" de lei vechi, o monedă care nu mai există.

Eu am o nedumerire...Denominarea a avut loc în 2005, adică înainte ca tu să te naști. Asta înseamnă că pe întreaga durată a vieții tale, ai avut de a face numai cu leul actual. Și atunci cum este posibil să calculezi în continuare în lei vechi?

Și de ce ai vrea să faci asta? Ți se pare mai simplu să calculezi cu patru zerouri în plus? Nu ți se pare un pic aberant să ții în mână o bancnotă pe care scrie clar "100 lei" și să o numești "un milion"?

| Valeennavoleena65 explică (pentru johnnny123):

Eu am văzut un anunţ pe net şi nu ştiam cât înseamnă asta nu înseamă că eu am calculat sau că vorbesc în numerarul ăla

| johnnny123 a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Păi dacă "nu vorbești în numerarul ăla" atunci de ce ai cerut să-ți transformăm în numerarul ăla?

| VoidEternal a răspuns:

Cat înseamnă în ce? Euro?
Aur?
Puf de gâscă?

| Valeennavoleena65 explică (pentru VoidEternal):

Câte milioane înseamnă

| VoidEternal a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

Au trecut 19 de la denominarea leului și unii tot duc dorul leului vechi... Adaugi 4 zerouri, nu e chiar fizica cuantică.

| Valeennavoleena65 explică (pentru VoidEternal):

Nu ai văzut banii care îi am eu în viața ta nu ai ținut banii mulţi în mână oricum întrebarea este un pamflet

| VoidEternal a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

"Pe care. "

| Valeennavoleena65 explică (pentru VoidEternal):

Vai da ce replică mi-ai dat? jet

| VoidEternal a răspuns (pentru Valeennavoleena65):

La fel de relevantă ca și a ta, boss.
Ai văzut atât de mulți bani la viața ta, că nici nu știi ce valoare au. Poate ar trebui sa faci conversia in saci de cartofi, poate ți-ar fi mai ușor. Pentru că aparent sa adaugi niste zerouri e prea complicat pentru tine.

Poți să-ți bagi toți banii aia multi (care oricum sunt imaginari) fix unde nu rasare soarele, că oricum nu îți poți cumpăra cu ei nici un sfert de creier. Hai, sănătate.

| siriusblack98 a răspuns:

In leii vechi inseamna un miliard, 58 de milioane si 680.000 de mii ( sase sute optzeci de mii ) de lei.