| FashionVictim93 a întrebat:

daca v-ati deschide o afacere care ar fi aceea? As dori cateva idei care nu prea se gasesc in Romania si sa fie ceva wow. nu conteaza domeniul ( particip la un concurs la care imi ofera posibilitatea de a face asta si doresc ceva cat mai original )..Multumesc! happy

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ar avea o idee wow nu o va spune in gura mare

| FashionVictim93 explică (pentru suntserios):

Nu doresc o idee intreaga sau mai bine zis sa imi realizeze cineva afacerea ...doresc idei pe care sa le combin ulterior din care sa iese ceva "wow"..Ma gandeam la afaceri vazute in alte tari care in Romania nu sunt inca si care ar fi bine venite etc...

| neutrino a răspuns:

Daca participi la un concurs inseamna ca se specifica de la ce buget pornesti, si in functie de marimea acestuia te orientezi catre o afacere.

| FashionVictim93 explică (pentru neutrino):

Trebuie mai intai sa imi stabilesc firma sa imi creez un plan de afaceri si cam tot ce este necesar... dupa ce termin cursul la care voi da un examen voi intra cu proiectul daca voi fi selectata (asta in functie de proiect :castiga cel mai bun) in 200 de proiecte din toata tara si din astea se aleg 10 si daca voi fi printrea acelea 10 voi primi : 25.000 euro

| Marius_Spataru_1985 a răspuns:

Eu zic sa nu cauti idei pe net. si sa te gandesti la ce ai nevoie, in orasul in care locuiesti ce lipseste, de ex in cta lipsesc camine pentru studenti, unde poate fi exploatat planul pana la cazare turisti. in Bucuresti parcare supraterana cu plata. si tot asa ideea e sa te adaptezi pe nevoile din orasul tau, si ca sa fie ideea cat mai originala mergi pe strada si gandeste pentru ce ai plati sa iti imbunatateasca viata... Cu ideea mea am castigat ceva de genu. asa ca succes

| Lori12 a răspuns:

Esti o firma ce ofera o plimbare in spatiu pentru 2-3 zile. Iti faci o nava spatiala din carton, lasi putin sa se vada si interiorul cu camere, bucatarie etc., zici de pret, de mancare, de cate persoane poti lua. cum ti se pare?

| FashionVictim93 explică (pentru Lori12):

laughing) ..parca ai zice chestia asta unui copil de 13 ani ..am nevoie de un proiect calumea. un proiect realizabil ..am dat detalii despre concurs in ce consta la un raspuns de aici

| Lori12 a răspuns:

Eu ma gandeam ca, chiar participi la un concurs, ma gandeam ca esti la scoala...pfff. Scuza.ma te rog!