| SofiaDalinda a întrebat:

deci as vrea un raspuns la o intrebare pe care o voi adresa dar nu inainte de a va povesti o intamplare sa stiti mai exact ce s-a intamplat.
Bun, deci azi am fost in oras si dintr-o data o persoana incepe să imi de-a doua periute de dinti si o pasta de dinti vorbind foarte repede. In acel moment am simtit cum creierul meu practic nu mai functioneaza iar la final acel tip a zis ca este pentru o cauza nobila si mi-a zis pretul. Deci, a fost foarte ciudat. In momentul cand a inceput sa vorbeasca repede si sa imi puna si acelea in mana pur si simplu m-am pierdut si am fost nevoita sa le cumpar. As vrea sa stiu. Asta este ceva legat de marketing? Adica anumite persoane stiu anumite ponturi care ii fac pe anumite persoane sa cumpere daca vorbesc repede? Adica in acel moment canda vorbit repede pur si simplu m-a pierdut cu totul. Practic, unele persoane asa reusesc sa fraiereasca anumite persoane sa cumpere de la ei chiar daca nu au nevoie de acel ceva?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i legat de marketing, fiindca acelea se ofera intotdeauna pe gratis!

Este legat de "afacerea" lui personala, in cazuld e fata, o mica bisnitareala, unde vinde produse luate pe gratis sau la preturi f mici si le vinde naivilor, la preturi un pic mai mari.
Acel tip asta face, mizeaza pe surpiza pe care o produce omului, sarindu-i in fata si vorbindu-i repede, bagandu-i pe gat un produs pe care el il vinde.
Da, ai fost intr-adevăr fraierita, fiindca puteai sa refuzi sa le cumperi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, hipnoză la minut, mai exact la secundă, ...am simtit cum creierul meu practic nu mai functioneaza,... pur si simplu m-am pierdut, deci hipnoză. Nu ți s-a vândut, ai fost jefuit. Ia-i ochii prostului, iuțeala de mână și ne băgarea de seamă. Cu profesioniștii nu te pui.
Nu lăsa să te atingă, nu lăsa să îți pună în mână nimic, nu orivi în ochi, nu fi politicos, trage-i niște înjurături cu epitete din folclor și medicină, adică paști, dumnezei, și cu mă-sa și pleci mai departe.

| zilog a răspuns:

ți-a dat factură ti-a dat bon de casa de marcat ti-a dat chitată? am vazut si eu asemena excroci
bucurate ca ti-a luat 100 lei pe chestia asta si multumestei lui Dumnezeu că nu te-a zăpăcit de minți să scoți banii toti de la bancomat si sa te fi hipnotizat să îți bagi si apartamentul la amanet
si să fi scos instataneu din joben si notarul care sa iti faca actele pe apartament cat erai tu in stare de hpnoză
Intr-un fel trebuie sa te bucuri ca ti-ai cumpărat o lecție ieftină
Dar cum ar fi fost să îți fie rușine și de rușine să urci în slavarea de pe marginea drumului si pentru o cauză nobilă țac pac să îți ia un rinichi si jumătate de ficat și un ochi asa repede repede in maxim 3 minute toate astea!?

Altă dată poate spui și tu la alții ca pot să rămână fără organe când se apropie de scamatori dinășția care oferă ceva gratis!
TU NU ȘTII CĂ TOATE LUCRURILE ÎN VIAȚĂ SE PLĂTESC!
Tu nu știi că în viață nimic nu este gratis!

| Speranta12 a răspuns:

Da. Da. Da. Sau cu anumite fraze care sa te induioseze. De exemplu daca iti vinde mancare "n-ati vrea sa va reamintiti gustul copilariei? poftiti aici ciocolata de casa" si mai sunt o groasa de alte tactici psihologice care sa-ti lucreze la subconstient sau care sa te paca efectiv pierdut