| sparows007 a întrebat:

Buna TPU! Doresc sa pun o intrebare legata de Bancile din Romania.
Urmeaza sa imi deschid un cont bancar si nu stiu ce sa aleg dintre ING, Banca Transilvania, BCR. As dori sa imi spuneti ce avantaje si dezavantaje ofera bancile respective, cat trebuie sa platesc pentru administrarea contului si cardului si daca platile se fac lunar sau anual, as mai dori sa stiu ce tip de cont sa aleg, sa fie in valuta sau lei (care e diferenta intre ele, daca il am in valuta si imi vin sume in lei mi se schimba sumele din lei in euro sau dolari, iar daca il am in lei si primesc sume din euro sau dolari mi se schimba in lei?). Din cate am citit pe internet ING ar fi mai avantajos (nu ia comisioane la retrageri de la bancomate, curs valutar avantajos, ai mobilitatea de a-ti muta banii cum vrei), ce credeti, este mai avantajos ING decat celelalte sau nu? Daca mai aveti si lucruri in plus de spus, o puteti face. Multumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

La ING la contul in RON nu exista comisioane de niciun fel, nici anual, nici de retragere, nimic. Vorbim de un cont bancar pentru persoana fizica. Se pot retrage sume de la bancomat de la orice banca, din tara sau strainatate, fara comisioane.

Homebankul e prietenos si safe, ai aplicatie pe telefon cu care poti si plati.

La conturile de valuta exista comision lunar. La transferul sumelor intre conturi RON-valuta nu ai comisioane, dar schimbul valutar al bancilor (in general, nu doar ING) este destul de dezavantajos.

Daca ai nevoie de schimburi valutare la cursurile cele mai avantajoase, foloseste Revolut.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ING nu are sediu fix, fiind doar o platforma bancara online, de aceea nu ia comisioane dar nici nu te ajuta sa faci opeartiuni fiindca totul este online si trebuie sa ai acces si sa stii ce faci, ca sa poti plati online, sau transfera bani international.

Ti-as recomanda BCR sau Banca Transilvania, una mai veche cu istoric si stabilitate si as alege pe cae care are un sediu chiar langa casa ta, ca sa-ti vina usor sa intri in sediu la ei si sa faci operatiuni bancare, la nevoie.

In principiu, conturile bancare pentru scolari nu sunt purtatoare de comisioane.

In ce privesc schimbarile de valuta, se pot realiza la orice banca, coform cursului valutar din ziua respectiva, vanzand sau cumparand valuta, sau depunand valuta in contul tau de lei.

| sparows007 explică (pentru Violleta2022):

ING are sediu, am doua sedii in Suceava, orasul meu

| LoveSleep a răspuns:

Ing e cea mai buna din punctul meu de vedere.

| NunuNini a răspuns:

Nici o Banca nu ia comision la retragea de la bancomatele proprii. Toate iau daca ridici de la bancomatul altei Banci.
Comisioanele pentru diverse servicii se iau lunar.
Pentru incasari in lei sau valuta, e necesar sa se deschida conturi diferite (lei si valuta). Nu se face conversia automat.
La deschiderile de conturi, in acest moment nu se percep comisioane.

| sparows007 explică (pentru NunuNini):

ING are 0 comisioane indiferent de bancomatul de la care retragi

| Tokyo44 a răspuns:

Am cont la o banca ce nu are comisioane lunare, de întreținere …etc.
Poți sa ai conturi curente in mai multe valute fără costuri lunare sau de alt fel.
Accesul la internet Banking este facil, sigur și gratuit.
Retragerile in rețeaua lor, Euronet, este gratuită.
Ce este mai important, face parte din fondul de garantare al depozitelor însemnând ca pana la 100 mii euro banii tai sunt asigurați.
E o banca mică, inovatoare, fiind prima din România care deschidea cont fără sa mergi la sediul lor.
Libra BANK.