| Madutzza98 a întrebat:

o sa fiu cat se poate de sincera. Cu ceva timp in urma am facut credit pentru bunuri de la cetelem din dedeman. Credit l-am facut doar pentru un an acum in august ar trebui sa fie ultima rata de plată. Problema este urmatoarea : in luna noiembrie si decembrie nu am avut de unde sa plătesc rata, efectiv am ramas fara bani si nu am plătit in acele 2 luni. In ianuarie si in februarie am plătit din nou aceeasi rata ca si pana atunci. Intrebarea este : ce se va intampla cu cele 2 rate neachitate in conditiile in care eu plătesc in continuare rata pe luna de acum încolo? Mi se va mai adaugă încă 2 luni la termen?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai achitat tu in ianuarie si februarie sunt plati care au fost alocate lunilor neachitate, adica noiembrie si decembrie.
Asadar, tu esti acum tot cu o restanta de 2 luni.
Baiul este ca ai dobanda si penalizari pentru neplata, care se vreo ridica la valoarea unei alte rate, daca nu faci un eforts a achiti ratele restante.
Oricum, o alta rata nu vei mai putea sa iei multi ani de acum inainte, din cauza ca ti-ai scazut singura punctajul, dovedind ca nu esti un client serios.
Mergi de curiozitate la banca sa vezi cat ai de plata penalizarile si dobanzile peste cele 2 rate neachitate, ca alea cresc zilnic!
Poate ar trebui sa te gandesti ca, nu-ti plateste tie nimeni ratele alea neplatite, asadar, nu vei avea inca 2 luni de restante ci 3 sau 4, din cauza penalizarilor mari.

| nda a răspuns:

Intr-un fel sau altul vei plati si cele doua rate pe care nu le-ai platit. Nu raman uitate. Acum, intrebarea e cum le vei plati. Ori ti se vor adauga inca 2 luni, ori vei plati in ultima luna si cele doua rate, ori vei avea si ceva penalizari pentru ca ai intarziat cu plata. Cel mai simplu e sa suni si sa intrebi.

| REMiXDJ a răspuns:

Nu e o problema ca nu ai platit 2 luni.Se poate intampla oricui. Sfat: pastreaza toate chitantele de plata.Cand se v-a termina ultima plata, acolo unde platesti roaga-i sa iti faca o verificare finala de achitare a creditului si daca este OK trebuie sa iti de o adeverinta din care sa rezulte ca acest credit a fost platit integral si creditul - contul de la CETELEM este inchis.Trebuie sa ceri esprex aceasta hartie. Apoi le faci xerox in format digital fisier PDF si toate aceste copii dupa chitante le trimiti la CELETEM Bucuresti unde le ceri sa iti comunice ca creditul tau a fost platit integral si este ok, adica nu mai ai de plata nimic.In caz contrat excrocii astia de la CETELEM iti trimit datele la firmele de recuperatori de credite, iti fac somatii multiple prin posta iar apoi dupa aproape 5 ani te trezesti cu dosar in instanta si cu executare silita prin executor judecatoresc direct pe conturile bancare, pe masina sau iti scot apartamentul la vanzare prin licitatie.Nu e gluma, acesti excroci financiari de tip CETELEM (asa zise institutii non baccare IFN care nu sunt banci si nu sunt autorizate de BNR, ele functioneaza ca niste SRL-uri de smenari care dau credite cu dobanda cum vor ei). Acte IFN au in spate toata legea din tara, politie, procuratura, judecatorie, etc. pentru ca in spatele lor sunt bineinteles o parte sin fostii securisti si mai nou acum smekeri oameni de afaceri din lumea interlopa.Deci camatari legali dar fara acte si autorizare din partea ministerului finantelor si a BNR.Toti au de muls de pe urma acestor IFN.Deci atentie, nu e gluma, cunosc foarte multe cazuri cu probleme grave via acest CETELEM.Sa pastrezi mai mult de 6 ani aceste chitante de plata de la CETELEM pentru ca este unul din cele mai mai periculoase SRL-uri de camatari interlopi din Romania.O zi buna sa ai.