| Bia294 a întrebat:

Buna TPU! Stiti daca un minor (16+) roman se poate angaja in strainatate (Germania)? Acesta va putea trece granita prin imputernicirea unui individ de catre parintii acestuia.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei putea sa se angajezi in strainatate, fiindca este minor si nu este catatean al acelui stat, pentru care sunt legi speciale.
Nici parintii si nici turori legali nu pot sa exploateze un copil la 16 ani, fortandu-l sa se angajeze, ai ales in strainatate unde este ilegal.

| Bia294 explică (pentru Violleta2022):

Dar tinand cont ca tara face parte din UE, unde orice minor de peste 16 ani se poate angaja si fara acordul parintilor, dar cu un anumit program (stiam de cel mult 30 de ore pe saptamana) si de faptul ca acesta nu este fortat de nimeni, ci vrea sa faca asta de buna voie, in timpul verii, cand nu este impiedicat de scoala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bia294):

Nu are importanta ca tara este in UE, legea se repecta peste tot in lume, minorii de 16 ani nu se pot angaja intr-o tara straina, desiis e pot angaja in tara lor, cum nu pot calatorii neinsotiti de un parinte sau tutore legal.
Copii de 16 ani sunt usor de exploatat, fiind inca incapabili sa ia decizii vitale sau bune pentru ei, de aceea se evita acest lucru, printr-o lege, ca sa-i protejam.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atata lucru nu ai nevoie sa calatoresti in strainatate, dar poti merge la munca pe timpul verii si in tara: la serele de flori, la gradinile, la cules de fructe samd.