| muziclive a întrebat:

Bună TPU! Sunt inscrisă într-un proiect de antreprenori la facultate și se desfășoară un concurs pentru finanțare a 21 de planuri de afacere.
Eu m-am gândit la amplasarea unor căsuțe plus un foișor. Întrebarea mea este : ce tipuri de autorizații sau certificate aș avea nevoie? Dar contracte?
URGENT! FUNDĂ! MULȚUMESC!

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Contract de închiriere sau cumpărare teren
Cadastru
Urbanism
Studiu geo
Aviz de mediu
Autorizație de la apele romane
Autorizație de construcție
Plan proiectant
Autorizarea proiectului
Avizarea proiectului
De la poliție de la circulație proiect pentru interconectarea cu drumul public.
De la pompieri.

Apoi contract de curent electric
Contract la apa
Contract la canalizare
Contract cu firma de salubritate

Contract cu o firma care va lua deșeurile de după construcție și te va scăpa de ele

Contract cu o firma care să îți construiască construcția conform planului

Verificare cu arhitectul primăriei că execuția a fost făcută conform planului

Acum depinde de. Ce destinație are acel spatiu daca este pentru copii trebuie sa ai acte doveditoare că acele echipamente își mese tot ce ai tu pe acolo pot fi folosite pentru copii

Acum trebuie la toate lucrurile metalice sa ai împământare și verificare PRAM
Aviz PRAM

Dar paratrăsnet autorizat și omologat ai?

| muziclive explică (pentru RxTx):

Afacerea ar fi destinată turismului, grupul țintă fiind oamenii de toate vârstele. Aș opta pentru niște căsuțe din lemn, nu construite pe pământ, doar amplasate. Pământul nu este al meu, ci al părinților. În această situația cum trebuie procedat, dacă afacerea e pe numele meu, dar pământul nu? Mulțumesc mult pentru răspuns!

| RxTx a răspuns (pentru muziclive):

Le pui niste roti așa la mișto pentru construcții mobile temporale nu ai nevoie de proiect autorizații avize nebunii
Așa că te prefaci că nu sunt prinse de sol și că ar fi niste rulote mobile
De și ele sunt prinse de sol

Dar tu le pui roti

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca casutele sunt"demontabile", atunci nu ai nevoie de autorizare, doar de acordul proprietarului terenului.
Pentru orice constructie durabila ai nevoie de proiect de constructie, PUZ, PUG, cu tot ce implica local si teritorial.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si cu ce bani faci acele casute, ai tu bani? Sau faci credit bancar?

| mihai69 a răspuns:

Căsuțe... unde? cu ce scop?