| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Bună, vreau să îmi deschid o mini afacere și nu prea știu ce...(Am 18 ani )Raspunsul bun=fundă!
Fără comentarii date la mișto

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Peste tot aud afaceri si afaceri, fratilor bagati-va mintile in cap, cand ai 18-20 de ai si zero lei ce afaceri sa faci?
Oamenii de afaceri sunt fie hoti, fie golani pupincuristi care sunt locotenenti ai celor care detin puterea, sclavi ai celor care au functii inalte si le dau dreptul sa faca golanii pe bani multi, in schimbul unor mite grase!
Daca ai 1000 de euro sau 10.000 euro nu poti face afaceri nici in Romania nici nicaieri.
Ca sa te apuci de ceva mare iti trebuiesc sute de mii de euro! Pe langa bani trebuie sa cunosti o multime de chestii de la piata pana la domeniul in care activezi si nici asa nu iti poate garanta nimeni nimic pentru ca acum exista fel si fel de "afaceri" si unuii vechi in domeniu te vor sapa, cum? simplu dau bani in plic si iti trimit controale pe cap pana renunti tu!
Ca exista cazuri in care unii au inceput vanzand covrigi sau guma la coltul strazii si acum sunt milionari in euro asta e altceva. Si acum e realizabil, dar cei mai multi oameni bogati din Romania au inceput cu NIMIC dupa 1989 si acum au ajuns putrezi de bogati!
oare de ce? pentru ca au facut smecherii cand nu te lua nimeni in vizor, au fost speculanti.
Acum ca sa faci ceva care in 2-3-5 ani sa te ridice este aproape imposibil.
E greu sa inovezi, aproape ca nu exista domeniu in care cineva sa nu isi fi deschis un Business.

Sfatul meu pentru tine este sa lasi afacerile si sa te angajezi unde iti place, sa strangi bani, daca prinzi un post bun si capeti vechime poti ajunge la un salariu mai mult decat decent si sa nu te mai intereseze afacerile, sau sa iti deschida chiar o poartita catre ce vrei sa faci.
Insa acum e prea devreme sa faci ceva care sa iti aduca mai mult decat niste bani de suc si pizza.

| haileewatson a răspuns:

O rulota comerciala care vinde clatite

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Cel mai bine sa deschizi un fast food lângă școală. Într-o pauză faci vreo 500 lei chiar mai multi. La mine lângă școală este un astfel de loc și așa în vorba cu angajați mi-au spus că fac peste 5000 euro lunar