| sstteeffaanniia a întrebat:

Bună ziua! Am și eu nevoie de o părere (de la cineva care are/ a avut credite ) în legătură cu diferența dintre un credit ipotecar pentru a cumpăra un apartament și a face un credit de nevoi personale de cca. 170.000-180.000 lei și a completa cu diferența din economii sau alte surse. Cum e mai bine, mai convenabil pe termen lung?
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Creditul pentru nevoi personale este pentru sume mici si rambursabile in maxim 2-3 ani. Garantia este venitul tau.

Creditul ipotecar este pentru sume mari, care se ramburseaza pe termen lung (pana la 30 ani), iar garatia este un imobil, care ramane ipotecat pe intreg termenul rambursarii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru nevoi personale nu se acordă sume așa mari, fără o ipotecă asupra unui imobil.