| mallinazz a întrebat:

am si eu o problema si as dori sa primesc putin ajutor daca se poate sa stie cineva...acum75 ani am luat un credit de la banca pe termen scurt.am incheiat acum 4 ani cu ei. le-am platit tot dar dupa acesti 4 ani mi-a venit acasa de platit suma de 60 de milioane desi eu am luat doar 17 milioane.banca imi spune ca apar ca dator la ei pentru neplata plus penalizari.problema este ca nu mai am chitante de la ceea ce am platit si nici o dovada ca am platit toata suma cu tot cu dobanda. ce ar trebui sa fac? astept un raspuns de la oricine se pricepe.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Banca ar fi trebuit sa-ti trimita notificari de plata a ratelor daca nu le-ai fi platit la termenul scadent.De asemeni, banca ar fi trebuit sa ceara executarea silita declarand intregul credit scadent anticipat cu ceva timp inainte de a expira termenul prevazut in contract.( dreptul de executare silita se naste in momentul in care intervine o culpa a debitorului ce da posibilitatea creditorului sa declare scadent anticipat intregul credit)
Daca nu i-a dus capul pe cei de la banca sa puna poprire, este posibil sa intervina si perimarea. Nu sunt avocat --- in chestii de astea, ti-ar prinde bine un avocat bun si cu experienta.Numai bine!

3 răspunsuri:
| ionutz0116 a răspuns:

Acum 75 de ani nici nu stiai ce sunt aia bani

| nikol a răspuns:

Tu ai luat 17 milioane dar platesti inapoi dublu chiar si triplu.De asta cel mai bine e sa nu facem imprumuturi de la banca ...Cred ca cel mai bine te-ai duce la banca sa te lamureasca aia care e faza. naspa ca nu mai ai chitantele.E posibil sa fie si o incurcatura de asta e maibine sa te duci sa vezi care e problema de ti-a venit atata.

| mallinazz explică:

Da ionutz scuze vroiam sa spun 7 ani nu 75. wow laughing 7 ani!