| Anonim0117 a întrebat:

Buna Ziua!
As dori sa incep o afacere cu animale, dar nu stiu cu ce fel de animale.Am o suparafata de 50 mp si o suma de 1500 lei(15 milioane).M-am gandit la prepelite,iepuri,gaini brahma, si porumbei.
Porumbei imi da cineva 3 perchi de voltati albi,si poate mai cumpar eu cativa voiajori albi si sa ma duc cu ei pe la nunti.
Nu stiu cu care sa incep, va rog sa imi recomandati care ar fi cea mai profitabila si de ce?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai acordul vecinilor, pe urma infrastructura necesara (apa, canalizare, etc).
Daca le ai, poti creste oricare, care-ti plac mai mult si cu care esti mai familiarizat. Cu oricare, venitul ce poti realiza iti va acoperi la limita- sau sub profitabilitate (e spatiu cam mic).

| Sissy24032 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic de porumbei, nu ar fi o afacere foarte profitabila.cel putin la inceput. Nuntile nu se fac in fiecare zi. Cred ca cel mai convenabil ar fi prepelite/gaini si sa coloborezi cu un magazin/supermarket pentru oua si carne proaspata. Cu iepurii ai putea sa faci acelasi lucru.ori sa le vinzi puii(se inmultesc foarte repede). Ai mai putea face si o afacere cu capre, pe care sa le mulgi si sa vinzi lapte si branza/cas/etc etc(acum mi-au venit in minte placintele alea cu branza, mmm happy ). Dupa ce incepi sa ai profit, treci la vaci( vacile sunt scumpe, cam 20 de milioane una adulta, 10 milioane un pui)

| sergiuk a răspuns:

Pe 50mp de abia te descurci cu cateva gaini, de unde capre, vaci, dc nu si o spalatorie auto langa cu parcare pentru tiruri... Daca ai cui sa vinzi ouale sau iti iei un incubator domestic si vinzi puii atunci la spatiul de care dispui, pui sau prepelite...