| PavelVladescu a întrebat:

Buna ziua, o societate comerciala (SRL, PFA.) daca in loc de angajati are contract de colaborare cu acestia, producand astfel cifra de afaceri, este munca la negru?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi munca la negru? Doar ca aceste contracte nu se fac cu persoane fizice ci cu alte entitati srl / pfa si atunci toate taxele sunt platite la zi

| mihai69 a răspuns:

Nu e muncă la negru dacă are contracte. (PFA NU poate avea nici angajați, nici contracte de colaborare - decât în calitate de prestator, cel mult).

| PavelVladescu explică (pentru mihai69):

Multumesc pentru raspuns, in legatura cu Pfa-urile stiam ca :
Legea nr. 182 din 17 octombrie 2016 (Extras)

„ART. 17
(1) PFA poate desfăşura activităţile pentru care este autorizată, singură sau împreună cu cel mult 3 persoane, angajate de aceasta, în calitate de angajator, cu contract individual de muncă, încheiat şi înregistrat în condiţiile legii.", dar nu se specifica daca contractele de colaborare sunt limitate ca numar

| mihai69 a răspuns (pentru PavelVladescu):

Ok. Greșeala mea, scuze...

| Nelucojoc a răspuns:

Contractele se inregistreaza in contabilitate.