| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!

Vreau sa stiu mai exact cum pot trimite un colet prin Posta Romana

vreau sa trimit un colet la un tip care mi-a cumparat de pe Okazii.ro si trebuie sa ii trimit coletul

explicati-mi toti pasii

Răspuns Câştigător
| Adrian0102 a răspuns:

E foarte usor de trimis:
1 iti trebuie date tale de contact si a celui care ii trimit coletul:nume, prenume, judet, localitate, strada, numar si cod postal.
2 coletul de preferat il pui intr-o cutie simpla adica fara scrisuri pe ea sau o ambalezi cutia cu foi de cerere albe A4 iar pe cutie trebuie sa scrii expeditorul adica tu si imcepi cu nume prenume etc si destinatarul tot asa datele de contact nume prenume judet etc
3 te duci la oficiul postal si spui ca vrei sa trimiti un colet cu ramburs si iti da 2 foi de completat care sunt foarte simplu de completat iat plata transportului nu depaseste 20 leiori unde trimiti in tara daca coletul nu depaseste 10 kg cam asta e tot iar bani iti vin cu ramburs si ajung cel mult intr-o saptamana.

1 răspuns:
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, mai intai ia si cere-i adresa tipului, si pe adresa aceea, trimiti prin posta romana, dupa care iti trimite banii prin mandat postal, si gata.