| Sldushsh a întrebat:

Cam cati bani face un preot in medie?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te referi cat castiga un preot lunar ...conteaza daca este un preot la oras sau un preot in mediul rural
apoi conteaza vechimea si mai ales functia, un preot cu "grad" are un salariu lunar mult mai mare decat un preot simplu

ca sa stii cat face fiecare preot trebuie sa fii dascal si sa mergi cu el de sarbatori de exemplu cand vine prin usi, atunci afli cat face el pe langa salariul de bazawinking
un preot de aici de la mine in anii trecuti de boboteaza s-a dus vestea ca a facut 20k euro in cateva zile de umblat prin casewinking bine el este de cartea recordurilor intre preoti, dar iata ca se fac bani multumita lui Dzeu fiule, cum ar spune ei!

salariile preotilor in mana, sunt oarecum cunoscute si nu sunt mari, de speriat...preotii fac bani mai ales la "negru": nunti, botezuri, inmormantari, sfintiri de case etc asa isi suplimenteaza veniturile!

| gabicoo a răspuns:

Destul! Ai văzut tu popă cu Logan?

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Iti mai aduci aminte de acest preot? https://www.youtube.com/watch?v=9qTQAdJcvnQ

parca il vad ca zice :

-mi-am luat masina asta doar ca sa fug de Diavol fiule, Diavolul are lamborghini...

| LordCristobal a răspuns:

Un preot debutant-3500 lei pe luna.
Un preot cu studii medii-4000 de lei pe luna.
Cu studii superioare-5000 de lei pe luna
Daca are vechime-8000 de lei pe luna.
Daca mai luam in considerare si banii pe care ii face la inmormantari, la mersul cu molifta probabil iese o suma frumusica de bani.

| Lupică27 a răspuns:

Spaga+salariu=o gramada