| Belgravistan a întrebat:

Care este diferența dintre colaps și faliment?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Colaps este un termen medical, este folosit doar ca o metafora in domeniul economic, nu are o definire concreta, ci se refera doar la o situatie gravă, de blocaj economic, din care greu se poate iesi.
Falimentul este o situatie clar definită, stabilita printr-o hotărâre luata de o instanță, prin care se constată juridic insolvabilitatea agentului economic in cauză.

Bula
| Bula a răspuns:

Colaps inseamna caderea brusca al "energiei vitale".
In economie inseamna scaderea drastica a situatiei economice.
Falimentul inseamna incapacitatea totala de functionare (financiara), cand o firma nu mai este in stare sa produca si sa-si plateasca datoriile cumulate (nici dupa incercari de reorganizare).

| RAY a răspuns:

Când cade un tanc pe tine dar ai umbrela la tine e colaps, când cade pe tine o bomba nucleara, e faliment de atomi, numai exiști nici la nivel atomic, ești spulberat

| sierra1 a răspuns:

Colapsul e doar o noțiune "poetică"

| gabicoo a răspuns:

E că în meciul: Ucraina versus Rusia!

| Brizbriz a răspuns:

Faliment e NUMAI in economie, colaps e in mai multe, (medical in primul rand, mai e si gravitational, cand se intoarce o naveta in atmosfera, mai e in demolari, demolare profesionala cu explozibili, care face cladirea sa nu cada peste cladirile vecine, etc.)

economic, sunt TOT UNA:
https://dexonline.ro/definitie/colaps
"CÓLAPS2 s. n... prăbușire (economică etc.); ruină, faliment"