| EduardTPU a întrebat:

Cati bani se ia pe metrul patrat la tencuiala(cu ciment). Am o baie la care trebuie renovat 10, 5 metri patrati, si un constructor imi ia 300 lei(3 mil vechi)pentru tencuiala si pentru prinderea unui tavan din rigips(pentru aburii din baie), este bine? Nu ar fi trebuit in pretul asta sa fie inclus si gresia cu faianta?

10 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum ai ajuns tu la suprafata aia de 10, 5mp? Asta, in principiu, inseamna suprafata podelei, respectiv a plafonului. Presupun ca nu tencuiesti podeaua. Ca nu te pricepi la constructii, inteleg, dar sa nu fii in stare sa calculezi suprafata totala a peretilor pe care ii vrei tencuiti, asta e inadmisibil.
Si, inca ceva: decide-te: vrei tencuiala, sau gresie si faianta? Ca nu-i totuna.

| MMihai a răspuns:

Astazi, 1:24 pm
Salut
In legatura cu raspunsul la o intrebare despre rigipsul din baie, si sa nu cumpar inca gresia si faianta. Despre ce este vorba mai exact?

Despre zgafito, o tehnică plastică,
pentru pereți / ziduri.

Poți să o faci, chiar tu singur, dacă știi despre ce este vorba.
Te va costa foarte puțin și ține cât casa.

Ai nevoie de câteva kg de ciment alb și de ciment gri și de pigment negru. & de niște nisip.

Eventual și de spărtură f mică de tot,
de piatră de marmură sau de granit, și nu mai ai nevoie de pigment.
Este mult de explicat în scris.
Nu mai folosești nici gresie și nici faianță.

Eu am văzut zgrafito, care a rezistat pe pereți exteriori, deci afară în ploaie, ger, soare, peste 70 de ani, fusese făcut între cele 2 războaie și este și acum bine merci și acum.
Faianța și gresia cad de pe perete, în cel mult 10-20 de ani!
Gipsul și combinațiile lui, nu rezistă la apă.

Dacă ești din București îți atât 2 case care au un anume fel de zgrafito cu goluri, dar eu te învățam, un altul puțin, mai elaborat fără goluri, deci mult mai bun pentru în casă.

Se pot face și combinații de zgafito cu spărtură f. mică de piatră și este ca un fel de mozaic, dar altfel făcut și poate fi lustruit / polizat și arată cam ca o faianță / gresie, dar mult mai bine și este fără moarte.

| MMihai a răspuns:

Din neatenție am scris și incorect se numește Zgrafito și este folosită și în Italia ei scriu altfel SGRAFFITO

| MMihai a răspuns:

Din neatenție am scris și incorect se numește Zgrafito și este folosită și în Italia ei scriu altfel SGRAFFITO.
Ăsta este folosit și în Germania și în Italia și în România și este zgrafito cu goluri dar ăsta poate fi continuat devenind zgrafito plin, care merge în interior.

| MMihai a răspuns:

De fapt se dă o tencuială de ciment gri închis, cu pigment negru.
Se lasă să se usuce bine.
Se face un desen de mărimea peretelui pe hărții prinse cu scoci pe perete și apoi aduni hârtiile.
Hârtiile se înțeapă, după desenul respectiv.
Se dă cu un strat foarte subțire de ciment alb cu întârzietor de priză, pe bucăți foarte mici.
Cât timp nu este uscat, se pune hârtia cu desenul și se dă cu un pigment și apare desenul din puncte, acolo unde ai înțepat hârtia, și se sapă în stratul alb, după desen, rămânând desenul negru-gri închis de jos.
Ăsta este sgraffito clasic.
Poate fi făcut și cu mai multe straturi de ciment-uri colorate.
O tehnică puțin modificată, în care se folosește și praf de piatră și spărtură foarte mică de piatră, în loc de nisip în totalitate, a fost denumită de un pictor român zgrafito, (cu goluri), de la sgraffito, și de la verbul a zgâria.
Continuând zgrafito cu goluri, se ajunge la zgrafito fără goluri și ăsta se lustruiește.
Zgrafito cu goluri, era inovația lui!
Zgrafito fără goluri, polizat / lustruit este inovația mea și nu pot să scriu mai multe pe site, că nu am brevetat treaba asta.

| MMihai a răspuns:

Dacă ești interesat îți
pot explica și cum este zgrafito fără goluri. Stratul negru sau gri închis îl poate face și un meseriaș, oarecare.
Stratul alb și săpatul în stratul alb îl faci tu, ca să nu îl înveți tehnica respectivă.
Poate fi lustruit și stratul alb cu ceva de lustruit, dacă ere în el spărtură foarte mică de marmură albă.

| MMihai a răspuns:

Dacă nu vrei să faci așa, că ți se pare foarte complicat, atunci poți face o tencuială de ciment gri ordinar și apoi o tencuială din ciment alb cu spărtură foarte foarte mică de marmură, și pe asta o pune un meseriaș și o lustruiește și este mult mai mișto decât cu gresie sau cu faianță.

| MMihai a răspuns:

Spărtura foarte mică de marmură la ei este deșeu și nu au la ce să o utilizeze și o aruncă, sau o vând la prețuri foarte mici și deci ca preț de cost este mai puțin, decât gresia sau faianța, poate manopera să fie puțin mai scumpă, dar ce realizezi este foarte mișto.

| MMihai a răspuns:

Acum am realizat, că de fapt, tu nu ești un tânăr de vreo 20 de ani, ci numai un copil și că te-am învățat aiurea cum este cu scraffito și zgafito, dar poți vorbii cu părinții și să le spui de tencuială obișnuită cu ciment gri și de o a doua tencuială ciment alb cu spărtură foarte mică, de marmură lustruită.