| danasang a întrebat:

Ce avize si/sau autorizatii sunt necesare pentru infiintarea unei ferme de crestere in regim intensiv a iepurilor sau a chinchilelor? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| zxsds a răspuns:

Trebuie obtinute o serie de autorizatii:
autorizatia de functionare din punct de vedere al prevenirii si stingerii incendiilor, autorizarea sanitara, autorizarea functionarii din punct de vedere sanitar-veterinar, autorizarea din punct de vedere al protectiei mediului si al protectiei muncii.
Alte prevederi legislative aplicabile in domeniu sunt cuprinse in:
- Ordonanta Ministerului Agriculturii si Alimentatiei nr. 70/1998 pentru aprobarea Normei sanitare veterinare privind conditiile si procedura de avizare sanitara veterinara a importului, exportului, tranzitului cu animale, produse si subproduse de origine animala, furaje si alte produse si materii prime care pot influenta sanatatea animalelor si sanatatea publica;
- Ordonanta Ministrului Agriculturii si Alimentatiei nr. 103/1998 pentru aprobarea normelor sanitare veterinare privind conditiile sanitare veterinare si procedura de autorizare sanitara veterinara de functionare a unitatilor supuse controlului sanitar veterinar si privind aprobarea efectuarii activitatii de export cu produse de origine animala sau alte produse supuse controlului sanitar veterinar.

1 răspuns: