| Addaaa99 a întrebat:

Ce credeti voi despre Romania?!
Eu una cred ca.
Este o mizerie de tara [imi cer scuze de expresie].
Dar spuneti nu este asa?
Argumente pentru parerea mea.
multi rromi care injura si alte chesti, drogati, criminali, hoti si manelisti [tiani]care urla pe strada "daca se intampla ceva cu NICOLAE GUTA eu omor pe toti "
Va spun sincer mi s-a intamplat.
Haideti sa facem ceva nu stiu.Criza asta ia distrus pe multi romani.
Nevoiasi, cei care au dat apa peste ei si nu au unde locui.
Mie una mi se rupe inima de cersetorii de pe strada. Dar nu de totii sunt unii romii care au bani cu sacii si inca vor mai muti, dar ei nu se gandesc la oameni care nu au ce pune pe masa de Sarbatori.
Iar Basescu, de o rusine remarcabila.eu una nu pot sa cred ca acest om nu are cateva sute de lei sa faca ceva pentru oamenii acestia.
Crime cate vrei.
Nu exista o zi fara sa se intample nimeni.
Si din nou haideti sa facem ceva?! nu credeti? este pentru binele tuturor.
dati cu parerea ce am putea sa facem?

20 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Daca Romania ti se pare de kko, mai bine traiai in Africa o perioada, sa vezi acolo senzatii tari. 20% din populatia lumii traieste cu sub 1$ pe zi. 30% cu un jur de 2$ pe zi. Traiesti cu mai mult de 2$ pe zi? Atunci felicitari, ai nimerit intr-o tara care este in jumatatea cea buna a lumii.

Lasati scuzele si toate tampenile. Scuzele te rateaza progresiv. Cersetorii aia au avut niste alegeri in viata. Daca-i vedeai ce faceau in tinerete, poate nu ti-ar mai fii asa mila de ei. 99. 9% din cersetori nu merita niciun ban donat. Mie mi-e mila de copiii in care a dat viata iar ei nu au sansa de a se apara. Aia care nu au avut pana acum de ales in viata si sunt in kko. Cersetorii au avut destule alegeri, si aparent nu au ales prea bine.

Criza i-a distrus pe cei ce erau deja distrusi. Pe criza sunt o gramada de oameni care-si pun capul la contributie si fac o gramada de bani, bani pe care nu i-ar fi putut face in boom economic ( de ex acum investesc la un pret scazut, isi deschid afaceri ce promoveaza sisteme si produse ce micsoreaza costurile clientilor, etc, si se descurca f bine ).

Ala care si-a tocit creierii la invatat, a cautat cele mai bune materiale de instructie, si-a format un anturaj admirabil, a muncit practic la greu si nu i-a reusit, ala are dreptul sa se planga. Problema e, ca cine face ce am zis un pic mai sus, reuseste, tace si face, nu sta si se plange.

Hai ca am scris destul, bafta in 2011.

| ATHOS a răspuns:

Eu cred ca in primul rand tu ar trebui sa inveti. Acest invatat ar trebui sa inceapa cu limba romana. Apoi cred ca ar trebui sa le spui parintilor tai ca educatia inseamna mult mai mult decat sa iti dea sa mananci si sa te imbraci.
Ai mai putea sa le spui parintilor tai, eventual si profesorilor parerea ta actuala despre Romania.
Fetita draga, pune mana pe carti si invata. Ceea ce trebuie sa faci tu nu poate face nimeni in locul tau.
Bafta!

| Minks a răspuns:

Nu tara e de de rahat, ci oamenii din ea. Nu teritoriul tarii e vinovat de esecurile celor ce o administreaza. V-ati invatat sa va vaitati, dar niciodata nu v-ati gandit ca ati putea face ceva sa o schimbati. Am auzit de multe ori, ma p*s pe ea de tara, ma c*c pe ea, dar niciodata: Hai frate la revolutie, ne-o fi si noua mai bine. PS: Nu incerc sa instig pe nimeni la reactii violente cum ar fi o revolutie.
Deci, daca ti-a ajuns cu adevarat cutitul la os, ai putea sa faci ceva. Dar eu cred ca vorbesti sa te aflii in treaba, scuza-ma.
Crime sunt peste tot, tiganii nu sunt romani, Basescu a fost ales de majoritatea populatiei cu drept de vot, deci ne-o meritam.
PS2: Romii sunt rromi, nu ii mai alintati atat.

| thealchemist a răspuns:

Revolutie

| Kanghu a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Romania este Romania. Dar din moment ce sa ajuns deja in halu asta nu prea se mai poate face cine stie ce.

Daca s-ar strange o comunitate nu s-ar putea porni decat o mica revolta si sunt sigur ca s-ar strange multi oameni.

| MariusPopa a răspuns:

Cryssu vorbesti ca sa ai ce vorbii.Cum poti sa spui asa despre tara ta? Este cea mai frumoasa tara din multe puncte de vedere.Doar situatia financiara este proasta din cauza la hotii de sus.Pacat ca gandesti si te exprimi asa. Si eu as vrea sa plec...am fost plecat si imi doream sa plec deaici. numai suportam... Dar dupa 3 luni.plangeam de dor de Romania, de casa, de tot.
Gandeste-te mai bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti prea mica ca sa iti pui astfel de probleme si majoritatea din problemele pe care le-ai amintit se intalnesc cam oriunde in lume, nu numai in ro...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esec/faliment

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Nici eu nu sunt multumita de aceasta tara. Totusi ma multumesc ca m-am nascut aici si am crescut cat am crescut. Doar atat, in rest totul este distrus. Nimic in regula. Tot ce ai spus si tu este si parerea mea. O sa ajungem sa desfintam Romania si sa plecam in alte tari, toti. Si asa au pelcat nu stiu cati mai ales din cauza crizei dar si pentru un trai mai bun. Ce ar trebui sa facem.Multe,insa nu noi trebuie sa vrem. Boc si Basescu. Nu ii sufar cata prostie au in cap. Vor numai bani pentru ei, pentru altii nu. In guvern trebuie sa fie cineva care sa aiba si inima si suflet. Dar nu reprosez pentru ca noi romanii l-am votat, cine ne-a pus? Si noi avem vina. Cea mai mare. 50% nou si 50% domnii conducatori. Nu vreau sa ma discut. Sarbatori fericite si multa sanatate! Tara a ajuns de un **** mare de tot. Scuze de vorbe dar ma duce in stare aceasta mare tara care producea in orice criteriu. De cand Ceausescu nu mai este, nimic nu mai merge.
Cu drag si stima, Ioana!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Sunt de acord cu tine, cu rromi nu ar trebui sa am nimic.Sunt oameni, au dreptul sa asculte ce vor...
Cersetori, sunt cersetori care au palate si cersesc.
Nu putem face nimic, e un cerc vicios.
Spunemi si tu, daca ai fi plina de bani, si totusi ai vrea sa faci ceva, dar cu pretu de a ti lua pe toti in cap, ai face acel ceva?
Nu cred.
E inutil, si o sa mai dureze multe decenii treaba asta.
Si cei din strainatate injura.

| 3ntzz a răspuns:

Pai parerea mea este ca Romania este Tara Sistemului Digestiv.
Pentru ca este la fel ca si o toaleta publica.
Oricine vrea, vine si se **** si se **** pe ea.
Totusi...depinde si de "soferii" Romaniei, nu stiu care sau de unde o furat carnetu' si ai mare dreptate cu Base 'winking
Tine-o tot asa!

| melyyy a răspuns:

Nu trebuie sa-ti ceri scuzewinking te sustin! din pacate noi nu putem face prea multe sad si eu aveam vise ca trebuie sa schimbam ceva dar sa fim seriosi straight face ce putem schimba?
Romania va ajunge din ce in ce mai rau, e chiar deprimant, dar asta-i realitatea happy
acu' patriotii pot sa ma injure laughing ROMANIA DE RAHAT!

| mickeye a răspuns (pentru melyyy):

De rahat cred că ești tu, nu România, bozgorule.

| mickeye a răspuns:

România e o țară minunată, frumoasă, bogată. E patria ta! N-ai dreptul să îți renegi țara sau să spui că e o mizerie de țară..respectă-ți țara și vei fi respectat la rândul tău!
Totuși, recunosc, țiganii au distrus țara.

Răspuns utilizator avertizat
| xLikeTpu a răspuns:

Bună.
Eu cred că tu ai gândit bine, in tot ce ai spus in afară de partea cu : " Este o mizerie de tara [imi cer scuze de expresie]. "
Păăi, ce să-ți zic, înseamnă că ne faci pe toți " o mizerie ", dacă așa este țara în care trăim. NU ESTE AȘA! poate 2%.
Poți să zici ca nu este destul de perfectă, dar nici o mizerie.
Cei mai mari pot lua decizii, eu mai am 1 an până pot deveni majoră, deci nu am ce sa mai zic.
Mă rog, ți-am spus, ai gândit bine!
Toate cele bune!

| Wanderer a răspuns:

Raspundul meu e nu. Nu cred ca este o mizerie de tara. Tu critici Romania da la celelalte tari te-ai uitat? Ti se pare ca numai la noi sunt vagabonzi, romi, drogati, oameni care mor de foame pe strada sau mai stiu eu ce!? Peste tot exista astfel de lucruri. Nu este ca in filme crede-ma. Si criza nu este doar la noi in tara. Criza este in toata lumea. In unele tari mai putin iar in altele de o suta de ori mai rau ca la noi. Bine-nteles ca POATE daca nu era Basescu era un pic mai bine dar nu cine stie ce. Si oricum voi asta inteligentii l-ati votat. Asa ca sa nu se mai planga Romania de cum a ajuns tara asta ca Basescu nu a ajuns singur presedinte.

| Giulia16 a răspuns:

Pai sa strangem fonduri, alimente pentru acei oameni si sa le dam.

| BLG a răspuns:

Pai sa vedem:
din pct de vedere financiar e la pamantlaughing
din pct de vedere al frumusetilor naturale este undeva mai sus de pamantlaughing(nu stiu daca ai invatat la geografie, dar avem o tara cu de toate si cand spun asta ma refer la faptul ca avem si munti si dealuri si podisuri si delta si campii si iesire la mare)dar nu stim sa le intretinem
si acum sa fim sinceri, este presedintele vinovat de aceste lucruri, dar o mare vina o avem si noi.
si cand spun "noi" nu ma refer la mine si la tine, in special, ma refer la toti locuitorii acestei tari
cum spun si proverbele acelea:dormi cum iti asterni, culegi ce ai semanat
daca noi am avea mai mult respect unii fata de altii, si am avea mai multa grija de cele din jurul nostru adica nu am mai arunk gunoaie peste tot poate ca totul ar fi altfel, de fapt nu poate ci sigur
si in legatura cu romii, nu vreau sa te superi, dar faci discriminare pentru ca nu toti romii fura sau omoara, mai sunt si romani care fura sau omoara sau care vb urat.

| Addaaa99 explică:

Pentru cei care au spus de romi ca nu este adevarat.
Imi cer scuze dar nu m.am referit la totii mm.am referit la cei care sunt asa.