| curiosdefel a întrebat:

Ce este necesar pentru deschiderea unei banci cum ar fi bnr,bcr,banca transilvania, alliaz. cum poate fi pusa pe picioare o astfel de afacere, care este suma minima si recomandata pentru a deschide o banca?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din intrebarile tale inteleg ca vrei sa deschizi o banca, o companie petroliera si un site de anunturi. Toate laudabile, dar dispui cumva de niste sute de milioane de euro? Daca raspunsul este "nu", sfatul meu ar fi sa incepi cu proiecte mai putin ambitioase.

Nu este nici simplu nici ieftin sa deschizi o banca. Ai nevoie de fonduri uriase si expertiza pe masura. Nu este ca si cum ai deschide un magazin la parterul blocului.

| curiosdefel explică (pentru johnnny123):

Ma documentez, intreb pentru a trage concluzi de a face o investitie buna, nu cred cum zici tu "sute de milioane de euro" asta e o suma prea exageata

| johnnny123 a răspuns (pentru curiosdefel):

Ok, sa zicem ca ai nevoie de 3 milioane de euro, desi este o suma absurd de mica pentru a deschide o banca.
Ai 3 milioane de euro?

Ce incerc sa-ti spun este ca exista afaceri cu bariere de intrare foarte joase (o covrigarie, o toneta de inghetata, doi stupi de albine, etc) si afaceri cu bariere de intrare foarte inalte (banca, companie petroliera, companie farmaceutica, companie aeuronautica etc.). Nu are niciun sens sa te documentezi cum se deschide o banca, pentru ca nu poti deschide o banca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste acte de depus la primarie si cam vreo 10.000 de euro pentru inceput

Răspuns utilizator avertizat