| alexutza222 a întrebat:

Ce salariu are un profesor debutant, gradul 1, 2, definitiv, titular, in invatamantul preuniversitar etc?

3 răspunsuri:
| hasiuc a răspuns:

800 de lei, prietena mea si-a bagat picioarele si de atunci batem europa in lung sin lat cu tiru. Castig eu 1600 pe luna din care 400 se duc pe ce cheltui eu si traiesc bine imi permit orice. Prietena mea ia 1400 fosta profa de biologie actuala soferita de TIR! nu merita! plus ca vezi niste locuri uimitoare!

| KodrutZ a răspuns (pentru hasiuc):

Ai facut-o pe gagica soferita de tir? Jos palaria! Cam putine femei in meseria asta. Ce e drept e jalnic ce se intampla cu invatamantul asta... si iti dai seama sper ca generatia urmatoare, hai sa zicem nepotii tai, daca o sa ai noroc, nu vor mai avea posibilitatea sa fie soferi nici din parti. In maxim 15 ani (asta e o varianta FOARTE optimista - optimista in sensul ca nu ar fi de mirare sa dureze sub 10) o sa se automatizeze transporturile terestre complet. Viitorul e... cel putin dubios.

| hasiuc a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta asa e. Lucrez pe un MAN automat acum la o firma din Turcia cu actionariat Italian. La inceput am invatat pe o coaja cu schimbator manual. E o joaca acuma sa conduci un camion. Is asa performante acuma ca mai mai nici nau nevoie de sofer rolling on the floor glumsc. Nu merita in momentul asta sa lucrezi in invatamant si sincer urmatorii 10 ani eu nu vad cum se vor schimba lucrurile in bine. In ziua de azi elevu e in stare sa bata si profesorul si daca mai nimeresti si la o scoala din satu MACIUCA pe dealu... mai vii si cu bani de navta dacasa. Asa e la inceput in invatamant. Face-m si noi ce putem sa ne aranjam cat de cat viitorul. Iti dai seama ca nu putem o viata sta pe camion dar probabil urmatorii 5 ani asa va fi. Deja avem 4 ani.