| SilentDark a întrebat:

Cine ma poate lamuri si pe mine putin legat de vanzarea modelelor 3D?

Am vazut pe unele siteuri de vanzare diverse modele 3D, de la obiecte, masini, la oameni, animale, etc. Majoritatea costa pana in 100 de dolari, insa sunt si altele de vreo 200-300 de dolari.

Ceea ce ma pune pe ganduri este ca aceste modele au fost cumparate si de 2000 de ori. Ei bine, unde se duc toti acesti bani? Adica, omul ala care a facut modelul 3d s-ar alege cam cu 400 000-500 000de dolari, ceea ce e enorm!

Sa zicem ca o parte din bani o i-a site-ul, si totusi omul ala tot ar ramane cam cu vreo 200 000de dolari. Iar siteul, avand ateatea modele s-ar face cu milioane de dolari.

De fapt ce se intampla cu banii astia?

Adica asa pot si eu sa stau 2-3 luni pe PC, sa fac cateva modele, iar apoi sa ma fac milionar. Intr-un fel nu mi-ar mai trebui serviciu.

Eu zic ca e imposibil ca cineva sa primeasca atatia bani pe un model.

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Trebuie sa platesti minim 16% la stat si vreo 5% asigurari de sanatate iar cel mai probabil ia si site-ul pe care e hostat un procent de 5-20%.

probabil nici nu scrie in cat timp a facut numarul ala de downloaduri, cel mai probabil sunt acolo de mai bine de un an; si nu cred ca ala e numarul de downloduri pe care il face orice model in general, cel mai probabil e mult mai mic, undeva sub 100 de downloaduri, altfel ar face toti modelare 3d. totusi e drept ca se plateste destul de bine in acest domeniu dar nu iti fa iluzii ca o sa ai clienti asa constant si asa multi.

| KodrutZ a răspuns (pentru DimLight):

Buna gluma asta cu plata la stat. Ia zi-ne daca el vinde chestii in afara, pe un site 100% strain, iar banii ii vin in PayPal, care e 100% strain, si NU ii retrage in contul din Romania... de ce ar fi jita sa plateasca la statul Roman din banii lui?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai complicat de atat. In primul rand nu cred ca se lucreaza individual la modele complicate pentru ca ar dura si 2 saptamani un model serios.

probabil sunt echipe intregi care incaseaza banii aia... is la urma urmei se castiga bine din design daca stii cu adevarat cu si ce sa faci