| Carolina1972 a întrebat:

Cum fac un CV Europass dacă sunt eleva? Ce trebuie Sa scriu in el?

4 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Dacă vrei să te angajezi şi nu ţi s-a cerut ad-hoc, te sfătuiesc să nici nu încerci să-l faci. La primul loc de muncă m-am dus fix cu-o mână în buzunar şi cu-n set de chei tubulare în cealaltă, că tocmai mă lăsaseră bujiile în drum; doar am vorbit mult, frumos şi fără rost şi totul a ieşit perfect. E absurd să faci un CV în care n-ai ce să treci.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Curriculum vitae
Europass

Informaţii personale
Nume / Prenume Mihai Nicu
Adresă(e) Județul Teleorman
Mobil:
E-mail(uri)

Naţionalitate(-tăţi) Română

Data naşterii 25/07/1998

Sex Masculin

Experienţa profesională

1 Perioada

2 Perioada 20/06-2014- 14/09-2014
Funcţia sau postul ocupat Lucrător comercial (Casier)
Activităţi şi responsabilităţi principale Lucrător comercial (Casier)
Numele şi adresa angajatorului S.C Alvorado Impex SRL, comuna Bujoreni, județul Vâlcea/ sediul temporar Costinesti, Constanta
Tipul activităţii sau sectorul de activitate Comerț

Educaţie şi formare

Perioada 2010-2013 (1-10-2010 si 15-07-2013)
Calificarea / diploma obţinută Diplomă de Licență
Disciplinele principale studiate / competenţe profesionale dobândite Facultatea de Stiinte Sociale, Specializarea Geografie
1 Competențe generale dobândite:
Definirea și descrierea principalelor notiuni, legitati, procese si fenomene geografice, explicarea genezei și evoluției lor, evaluarea consecințelor pe care le au asupra sistemelor geografice naturale și antropice.
Aplicarea strategiilor de muncă eficientă și responsabilă, pe baza principiilor, normelor și a valorilor codului de etică profesională.
Aplicarea tehnicilor de muncă eficientă în echipă multidisciplinară, atitudine etică față de grup, respect față de diversitate și multiculturalitate, acceptarea diversității de opinie.
Autoevaluarea nevoii de formare profesională continuă în scopul inserției și adaptabilității la cerințele pieții muncii.
2 Competențe specifice
Utilizarea metodelor și tehnicilor de culegere și prelucrare a dateleor provenite din diferite surse.
Realizarea de materiale grafice specifice; Elaborarea unor studii și proiecte de specialitate;
Valorificarea rezultatelor obținute din analize, studii și proiecte geografice;
Asigurarea asistenței profesionale în diferite arii geografice.
Numele şi tipul instituţiei de învăţământ / furnizorului de formare Universitatea de Stat din Craiova

Perioada 2013-2015 (1-10-2013 si 15-07-2015)
Calificarea / diploma obţinută Diploma de Master
Disciplinele principale studiate / competenţe profesionale dobândite Facultatea de Matematica si Stiinte ale Naturii, Specializarea Valoroficarea si Protectia Resurselor din Mediul Geografic (titlu de Master in Domeniul Geografie)
1 Competențe profesionale:
Însușirea unor valori științifice din domeniul mediului geografic, conform principiului inter-disciplinarității;
Dezvoltarea intereselor cognitive, a motivației învățării continue și eficiente, plecând de la formarea inițială către formarea continuă, permanentă în etapa practicării meseriei în educație sau cercetare;
Formarea deprinderilor, priceperilor, obișnuințelor de activitate intelectuală, de informare-documentare, de operare, de comunicare prin aplicații de teren;
Optimizarea pliticilor de mediu și implementarea unor strategii în sprijinul dezvoltării durabile;
Aplicarea strategiilor de muncă eficientă și responsabilă, pe baza principiilor, normelor și a valorilor codului de etică profesională.
2 Competețe transversale:
Sesizarea unor legături observabile dinte elementele naturale și sociale (prin studii de caz);
Construirea unui sistem algoritmic de investigare a unui fenomen climatic, hidrologic, geomorfologic, etc;
Proiectarea studiilor de impact;
Formarea capacităților de analiză și decizie privind protecția mediului geografic.
Numele şi tipul instituţiei de învăţământ / furnizorului de formare Universitatea de Stat din Craiova
Aptitudini şi competenţe personale

Limba(i) străină(e) cunoscută(e)
Autoevaluare Înţelegere Vorbire Scriere
Nivel european star Ascultare Citire Participare la conversaţie Discurs oral Exprimare scrisă
Limba Engleză C1 C1 utilizator independent C1 utilizator independent C1 utilizator independent C1 utilizator independent
Limba Spaniolă B2 B2 utilizator independent B2 utilizator independent B1 utilizator independent B1 utilizator independent
star Nivelul Cadrului European Comun de Referinţă Pentru Limbi Străine

Competenţe şi abilităţi sociale Capacități de adaptare în diverse medii sociale și familiare, dar și o bună capacitate de comunicare.

Competenţe şi aptitudini organizatorice Spirit organizatoric și motivator, prietenos, amabil.

Competenţe şi aptitudini tehnice -

Competenţe şi aptitudini de utilizare a calculatorului O bună stăpânire a Microsoft Office (Word, Power Point, Publisher).

Alte competenţe şi aptitudini Descrieţi aceste competenţe şi indicaţi contextul în care au fost dobândite. (Rubrică facultativă, vezi instrucţiunile)

Permis(e) de conducere Nu am

Informaţii suplimentare -

| EcceHomo a răspuns (pentru MihaiNicu23):

"Utilizarea metodelor și tehnicilor de culegere și prelucrare a dateleor provenite din diferite surse."

Nu cumva eşti ochii şi urechile tovarăşului Dragnea?happy

Teleorman, zici?