| piticu888 a întrebat:

Cum pot afla daca angajatorul meu mi-a facut carte de munca?

1 răspuns:
| kasty a răspuns:

De la ITM
te duci la inspectoratul teritorial de munca si spui ca vrei sa verifici daca ti s-a inrecistat contractul de munca, trebuie sa stii numele firmei si adresa acesteia.
in mod normal daca angajatorul ti-a inscris contractul de munca la ITM trebuie sa-ti dea un exemplar semnat si stampilat, inclusiv cu stampila de la ITM.
Cartile de munca sau desfiintat, se lucreaza doar cu contracte de munca ce se inregistreaza.